Ήττα από τον Άρη για τα κορίτσια των Τρικάλων (100 ΦΩΤΟ)

Ήταν το παιχνίδι της χρονιάς, αλλά δεν εξελίχθηκε όπως θα το ήθελαν. Ο ΑΟ Τρίκαλα στο γήπεδο του Πυργετού γνώρισε την ήττα με 0-2 από τον Άρη, σε εξ αναβολής παιχνίδι της Α’ Εθνικής Γυναικών. Παρά την θερμή συμπαράσταση των φιλάθλων τα κορίτσια του Γιώργου Λουλέ μάλλον είχαν άγχος, έτσι γνώρισαν την ήττα και έχασαν την 2η θέση που πήγε πλέον στον Άρη. Ο ΠΑΟΚ θα είναι και φέτος ο πρωταθλητής, ενώ οι παίκτριες των Τρικάλων έχουν μια ακόμη ελπίδα για την 2η θέση, αν κερδίσουν μέσα στην Θεσσαλονίκη τον Άρη. Κάτι που δείχνει ότι είναι μάλλον δύσκολο.
Ο αγώνας
Από την αρχή ο Άρης έδειξε να έχει καλύτερα πατήματα, με περισσότερη δύναμη και ταχύτητα. Στο 5’ η Κοκοβιάδου έκανε το σουτ, που δεν βρήκε στόχο.
Στο 11’ όμως η σέντρα από την Μηταντζή η προβολή της Κοκοβιάδου και το 0-1.
Τα Τρίκαλα προσπάθησαν στην συνέχεια να απειλήσουν με τα δυνατά σου του Έιερς. Στο 13’ σε φάουλ που έφυγε άουτ. Στο 30’ με μακρινό σουτ. Ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με κόρνερ που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!
Στην επανάληψη πάλι ο Άρης απείλησε με σουτ της Κοκοβιάδου.
Ενώ στο 61’ η Σόλομον έπιασε την κεφαλιά, χωρίς αποτέλεσμα. Στο 64’ η Γεωργατζή έκανε το σουτ.
Όλα κρίθηκαν στο 70’ με την Μηταντζή να κάνει την σέντρα και η Γεωργατζή νίκησε την τρικαλινή άμυνα και με κεφαλιά έκανε το τελικό 0-2.
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΤΡΙΚΑΛΑ: Χαρακοπούλου, Τροχούτσου (83’ Τσιάρα), Χύμα, Έιερς, Σόντερλουντ (89’ Τσιούνη), Αλεξίου, Γιαννούλα (89’ Αργύρη), Βαϊτση (89’ Τσακνάκη), Σόλομον, Μπαρμπόσα, Γεραγόρη.
ΑΡΗΣ: Μαργαρίτη, Κητιρτσίδου, Παράσχου, Τσαντηρίδου ,Ζήγρη, Μητατζή, Ντόρνεβιτς (88’ Αναστασιάδου), Τσακλίδου (66’ Τσιότσιου), Γεωργατζή, Κακοβιάδου, Χατζηνικολάου.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αγγελούσης, Δελικούσης – Νάκας (Λάρισας)