Νίκη με ανατροπή για τον Πυργετό (30 ΦΩΤΟ)

Μπορεί το Σάββατο η δυνατή βροχή να μην επέτρεψε να διεξαχθεί ο αγώνας της 12ης αγωνιστικής της Α’ Ερασιτεχνικής ανάμεσα στον Δικέφαλο Πυργετού και την Θύελλα Μεγαλοχωρίου, αλλά το μεσημέρι της Τρίτης έγινε κανονικά. Και μάλιστα πρόσφερε και θέαμα, αφού οι γηπεδούχοι νίκησαν με ανατροπή και το 2-1 έδωσε τους 3 βαθμούς στους παίκτες του Ξενοφών Πάτρα.

Από την άλλη το Μεγαλοχώρι μάλλον πλήρωσε μια στιγμιαία αμυντική λειτουργία, αφού η ομάδα του Περικλή Βασιλείου έδειχνε να κρατά την ισοπαλία. Όπως και να έχει το ποδόσφαιρο είναι ωραίο, αφού έχει πάντα μέσα το απρόβλεπτο.

Η εικόνα του αγώνα

Λιγοστές ήταν οι φάσεις του παιχνιδιού, αφού οι δυο ομάδες κυρίως έριξαν την προσοχή τους στην αμυντική λειτουργία.

Η πρώτη καλή έφερε και γκολ για το Μεγαλοχώρι. Ήταν το 17’ όταν εκτέλεσε φάουλ ο Τσαβαλάς και ο Τσαρτόλιας με ωραία κεφαλιά έκανε το 0-1.

Ο Πυργετός όμως αντέδρασε με επίσης ωραίο γκολ. Στο 26’ ο Νάζος έβγαλε την σέντρα ο Μπαλάφας την κεφαλιά και το 1-1 ήταν γεγονός.

Ενώ οι γηπεδούχοι πριν τελειώσει το ημίχρονο είχαν δυο καλά σουτ στο 33’ και 38’ με τους Μπαλάφα και Δερμάνη αντίστοιχα.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε μια καλή στο ξεκίνημα και μια στο τέλος, από εκεί και πέρα τίποτα! Με την διαφορά ότι οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι! Στο 46’ ο Παύλου από πλάγια έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε όμως το κάθετο δοκάρι του Ιακωβάκη.

Ενώ στο 89’ οι χρυσές αλλαγές του Πάτρα έφεραν τη νίκη. Ο Παλαύρας βρήκε τον Παπανικολάου και αυτός με πλασέ έκανε το 2-1.

Για την κλάση του διαιτητή Γρατσάνη το παιχνίδι ήταν εύκολο. Βοηθοί του οι Κυρατζούλης και Τότης.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΥΡΓΕΤΟΣ: Ιακωβάκης, Ψωμίδης, Νάζος (76’ Παλαύρας), Μπολογεώργος, Τσάκαλος, Παπαδόπουλος, Πάτρας, Δερμάνης, Φασούλας (83’ Παπανικολάου), Μουζιώρας (65’ Κούζας), Μπαλάφας (88’ Πρεμέτης).

ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ: Πανέτσος, Αθνασόπουλος, Τσιαμάντας (59’ Ανδρέου), Ράκος, Κοτρώτσιος (89’ Ιωαννίδης), Χαρακόπουλος (70’ Βλάχος), Παύλου, Τσαρτόλιας, Νταής, Τσαβαλάς, Κόλλιας (85’ Αλεξόπουλος).