Europa League: Με Ροβανιέμι ο Αστέρας Τρίπολης

Με την φινλαδική Ροβανιέμι κληρώθηκε ο Αστέρας Τρίπολης στον δεύτερο γύρο των προκριματικών του Europa League.

Το πρώτο παιχνίδι θα γίνει στις 17 Ιουλίου στο γήπεδο Ουλού και ο επαναληπτικός στις 24 Ιουλίου στην Τρίπολη. Τους Αρκάδες εκπροσώπησε στην κλήρωση ο πρόεδρος της ΠΑΕ, Γιώργος Μποροβήλος.

Αναλυτικά η κλήρωση του α’ και του β’ προκριματικού γύρου:

Α΄ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ (οι πρώτες αναμετρήσεις θα διεξαχθούν στις 3 Ιουλίου και οι αγώνες ρεβάνς στις 10/7)

1. Σιόνι Μπόλνισι (Γεωργία) – Φλαμουρτάρι (Αλβανία)

2. FC Τιράσπολ (Μολδαβία) – Ίντερ Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)

3. Χιμπέρνιανς FC (Μάλτα) – Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία)

4. UE Σαντ Τζούλια (Ανδόρα) – Τσουκαρίτσκι (Σερβία)

5. Κόπερ (Σλοβενία) – Τσέλικ Νίκσιτς (Μαυροβούνιο)

6. FK Τούρνοβο (ΠΓΔΜ) – Τσιχούρα Σατσχέρε (Γεωργία)

7. FC Σιράκ (Αρμενία) – Σαχτέρ Καραγκάντι (Καζακστάν)

8. Γκαμπάλα FK (Αζερμπαϊτζάν) – Σιρόκι Μπρίγεγκ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)

9. Ντιοσγκιόρι (Ουγγαρία) – Μπιρκιρκάρα (Μάλτα)

10. Βαντούζ (Λιχτενστάιν) – Κόλετζ Γιουρόπα (Γιβραλτάρ)

11. Βέρις Κισινάου (Μολδαβία) – Λίτεξ Λόβετς (Βουλγαρία)

12. UE Σάντα Κολόμα (Ανδόρα) – Μέταλουργκ Σκοπίων (ΠΓΔΜ)

13. Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν) – Κουκέσι (Αλβανία)

14. Φολγκόρε (Σαν Μαρίνο) – Μπούντουτσνοστ Ποντγκόριτσα (Μαυροβούνιο)

15. RNK Σπλιτ (Κροατία) – FC Μίκα (Αρμενία)

16. Μπότεφ Πλόβντιβ (Βουλγαρία) – Λιμπερτάς (Σαν Μαρίνο)

17. FK Λόβτσεν (Μαυροβούνιο) – Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)

18. Σκεντίγια (ΠΓΔΜ) – Ζίμπρου Κισινάου (Μολδαβία)

19. Σλιέμα Γουόντερερς (Μάλτα) – Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)

20. FC Πιούνικ (Αρμενία) – FC Αστάνα (Καζακστάν)

21. Ρούνταρ Βελένιε (Σλοβενία) – KF Λάτσι (Αλβανία)

22. Ντιφερντάνζ (Λουξεμβούργο) – FK Ατλάντας (Λιθουανία)

23. Βάασα (Φινλανδία) – Μπρομαποϊκάρνα (Σουηδία)

24. B36 Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε) – Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία)

25. Φραμ Ρέικιαβικ (Ισλανδία) – Νόμε Κάλιου (Εσθονία)

26. Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) – Γέλγκαβα (Λετονία)

27. Ντέρι Σίτι (Ιρλανδία) – Αμπερίστγουιθ (Ουαλία)

28. Αμπερντίν (Σκοτία) – Νταουγκάβα Ρίγα (Λετονία)

29. Τάρτου FC Σάντος (Εσθονία) – Τρόμσο (Νορβηγία)

30. Κρουσέιντερς (Βόρεια Ιρλανδία) – FK Εκράνας (Λιθουανία)

31. Στιάρναν (Ισλανδία) – Μπάνγκορ Σίτι (Ουαλία)

32. Ζενές Ες (Λουξεμβούργο) – Ντάνταλκ (Ιρλανδία)

33. Μιλικόσκι (Φινλανδία) – Φουγκλαφιόρντουρ (Νησιά Φαρόε)

34. Χαφναρφιόρντουρ (Ισλανδία) – Γκλέναβον FC (Βόρεια Ιρλανδία)

35. Σιλαμάε Κάλεβ (Εσθονία) – Χόνκα (Φινλανδία)

36. FK Μπάνγκα (Λιθουανία) – Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία)

37. Βίκινγκουρ (Νησιά Φαρόε) – Νταουγκάβα Νταουγκάβπιλς (Λετονία)

38. Γκέτεμποργκ (Σουηδία) – Φόλα Ες (Λουξεμβούργο)

39. Χάουγκεσουντ (Νορβηγία) – Μπρόουτον FC (Ουαλία)

Β΄ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ (οι πρώτες αναμετρήσεις θα διεξαχθούν στις 17 Ιουλίου και οι αγώνες ρεβάνς στις 24/7)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ) – Ροβανιέμι (Φινλανδία)

Γκιόρι Έτο (Ουγγαρία) – Νικητής 38

Νέμαν Γκρόντνο (Λευκορωσία) – Νικητής 34

Νικητής 4 – Γκρέντιχ (Αυστρία)

Νικητής 28 – Γκρόνινγκεν (Ολλανδία)

Νικητής 14 – Ομόνοια (Κύπρος)

Νικητής 22 – Νικητής 7

Νικητής 27 – Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία)

Νικητής 16 – Ζανκτ Πέλτεν (Αυστρία)

Μόλντε (Νορβηγία) – Γκόριτσα (Σλοβενία)

Χάποελ Μπέερ Σεβά (Ισραήλ) – Νικητής 15

Κλουζ (Ρουμανία) – Γιαγκόντινα (Σερβία)

Μπούρσασπορ (Τουρκία) – Νικητής 6

Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία) – Νικητής 8

FK Σαράγεβο (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) – Νικητής 39

Ρουχ Χορζόφ (Πολωνία) – Νικητής 10

Νικητής 17 – Νικητής 12

Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία) – Κόζιτσε (Σλοβακία)

Μάδεργουελ (Σκοτία) – Νικητής 31

Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) – Νικητής 5

Λουκέρνη (Ελβετία) – Σεντ Τζόνστον (Σκοτία)

Ζούλτε Βάρεγκεμ (Βέλγιο) – Ζάβισα Μπίντγκος (Πολωνία)

Χάποελ Τελ Αβίβ (Ισραήλ) – Νικητής 20

Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) – Νικητής 32

Νικητής 25 – Λεχ Πόζναν (Πολωνία)

Νικητής 37 – Νικητής 29

Νικητής 3 – Ζεσταφόνι (Γεωργία)

Νικητής 24 – ΑΪΚ Στοκχόλμης (Σουηδία)

Νικητής 21 – Ζόρια Λουγκάνσκ (Ουκρανία)

Νικητής 35 – Κράσνονταρ (Ρωσία)

Τρέντσιν (Σλοβακία) – Βοϊβοντίνα (Σερβία)

Νικητής 13 – Έσμπιεργκ (Δανία)

Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία) – Νικητής 33

Πετρολούλ Πλοϊέστι (Ρουμανία) – Νικητής 1

Νικητής 30 – Νικητής 23

Ριέκα (Κροατία) – Νικητής 19

Νικητής 26 – Νικητής 36

ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) – Νικητής 18

Νικητής 11 – Νικητής 9

Έλφσμποργκ (Σουηδία) – Νικητής 2