18.3 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Άγγιξε μεγάλη νίκη η ομάδα των Τρικάλων επί του ΠΑΟΚ

Τα Τρίκαλα BC ηττήθηκαν με 58-54 από τον ΠΑΟΚ, άγγιξαν την μεγάλη νίκη, αλλά αν συνεχίσουν έτσι μπορούν να μείνουν στην κατηγορία,
χωρίς να εντυπωσιάσει και παίζοντας μέτριο μπάσκετ ο “Δικέφαλος” πήρε αυτό που ήθελε σε έναν αγώνα γενικά μέτριο ως… κακό, μια και τα Τρίκαλα έχοντας αρκετά νέα πρόσωπα στη σύνθεσή τους αποδείχθηκαν “σκληρό καρύδι”. Κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικά μέχρι τέλους και να διεκδικήσουν τη νίκη απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ με πολλά λάθη και κακές, ως επί τω πλείστον, επιλογές.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε νωχελικα τον αγώνα με τους Γκος, Κατσίβελη, Τζόουνς, Χρυσικόπουλο και Τζάκσον (4-8 στο 4΄) απέναντι στους Τάλτον, Τέιμς, Φιλντς, Μόρις και Τέγιτς, με τους οποίους ξεκίνησε ο Φώτης Τακιανός. Mε τον Μαργαρίτη μπόρεσε να ανακάμψει, χωρίς εντυπωσιακά πράγματα πάντως, στο 11-9 στο 7΄. To πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με… ρεσιτάλ αστοχίας και από τις δύο ομάδες, με τον ΠΑΟΚ μπροστά με 14-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν λίγο πιο ορεξάτοι, προηγήθηκαν με 20-12 με εντυπωσιακό Κρουμπάλι και Χαραλαμπόπουλο. ενώ ξεκίνησε και ο Πέτεγουεϊ. Οι Θεσσαλοί με αρκετά νέα πρόσωπα στο ρόστερ τους προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ (το 23-16 έγινε 27-16).Στο 16΄ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με βολές του Πέτεγουεϊ 29-19, αλλά ο Λούντζης με τρίποντο μείωσε σε 29-22. Ο Μαργαρίτης βοήθησε με επιθετικά ριμπάουντ για το 33-24, όμως τα Τρίκαλα δεν το έβαλαν κάτω και με τον Λούντζη και πάλι κατάφεραν να μειώσουν σε 33-28, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Με καλάθι και φάουλ του Τέγιτς τα Τρίκαλα ξεκίνησαν καλά το τρίτο δεκάλεπτο μειώνοντας σε 33-30 (αστόχησε στη βολή). Ο “Δικέφαλος” αντέδρασε με τον Χρυσικόπουλο πρωταγωνιστή (40-34 στο 26΄), αλλά τα Τρίκαλα έβρισκαν διαδρόμους στην ά,υνά του και μείωναν (40-38). Εκείνη τη στιγμή, στο 27΄ περίπου, μπήκε στο γήπεδο ο Ιβάν Σαββίδης καταχειροκροτούμενος από τον κόσμο, και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 45-38 και λίγο μετά, χάρη στον μαχητικό Κρουμπάλι 49-40 με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Τα Τρίκαλα και πάλι μείωσαν σε 49-47 με σερί πόντους του Ρίτσαρντσον, αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με Μαργαρίτη για το 53-47, αλλά ο Τέιμς ευστόχησε σε τρίποντο για το 53-50. Στο 37΄ ο “Δικέφαλος” ήταν μπροστά, σε ένα γενικά κακό παιχνίδι, με 54-50, Μια βολή του Κόνιαρη έκανε το 55-50, ο Ρίτσαρντσον αστόχησε σε τρίποντο, στα δυόμιση για τη λήξη, οι Θεσσαλοί μείωσαν στο τέλος σε 56-54 με τον Τάλτον, 7΄΄ πριν τη λήξη. Δύο βολές του Γκος έκαναν το 58-54, σκορ που ολοκλήρωσε και τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ νικητή, αλλά χωρίς να “κρατά” κάτι ιδιαίτερο απ’ αυτή την αναμέτρηση, μια που πέτυχε μόλις 9 πόντους σε ένα ολόκληρο δεκάλεπτο…Τα δεκάλεπτα: 14-9, 33-28, 49-40,

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Μάλαμας, Τζιοπάνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-9, 33-28, 49-40, 58-54

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Πέτεγουεϊ 7, Χρυσικόπουλος 11 (1), Κρουμπάλι 11 (7 ριμπάουντ), Κόνιαρης 1, Μαργαρίτης 11 (9 ριμπάουντ), Ζάρας 7, Χαραλαμπόπουλος 2, Κατσίβελης 5 (1/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζάκσον, Γκος 2, Τζόουνς 1 (8 ριμπάουντ).

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES (Τακιανός): Φιλντς 6 (15 ριμπάουντ), Ρίτσαρντσον 9 (1), Τέιμς 10 (1/5 τρίποντα), Λούντζης 7 (1/5 τρίποντα), Σλαφτσάκης 3 (7 ριμπάουντ), Τάλτον 7 (1/5 τρίποντα), Τέγιτς 5, Μόρις 7 (1).

Ομαδικά στατιστικά – ΠΑΟΚ: 17/42 δίποντα, 2/21 τρίποντα, 18/26 βολές, 45 ριμπάουντ (31+14), 12 ασίστ, 13 λάθη, 11 κλεψίματα, 1  τάπα.

Ομαδικά στατιστικά – Τρίκαλα BC Aries: 12/34 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 15/22 βολές, 41 ριμπάουντ (31+10), 11 ασίστ, 18 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ πηγαίνει την άλλη Κυριακή στο Αλεξάνδρειο για το μεγάλο ματς με τον Αρη, τα Τρίκαλα υποδέχονται τον Φάρο – Γυμναστικό σε ένα καθοριστικό ματς και για τους δύο.