16.4 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Βέρτζο τι γκολάρα έβαλες, αλλά από εκεί και πέρα μαύρα χάλια για ΑΟΤ! 65 ΦΩΤΟ

Αν το γκολ του Άγγελου Βέρτζου στις καθυστερήσεις του αγώνα του ΑΟ Τρίκαλα με τον Πανσερραϊκό έμπαινε σε υψηλότερο επίπεδο θα μιλούσε όλη η Ευρώπη! Ο αρχηγός του ΑΟΤ έδωσε τη νίκη με 2-1 και πέτυχε με διαφορά το καλύτερο γκολ της φετινής Φούτμπολ Λιγκ. Από εκεί και πέρα όμως ο προβληματισμός κάτι παραπάνω από μεγάλος. Η ομάδα νίκησε με μεγάλη δυσκολία τον διαλυμένο Πανσερραϊκό, στο γήπεδο ήταν δεν ήταν 200 άτομα, ενώ μερίδα από αυτούς αποδοκίμαζαν από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτά τον προπονητή της ομάδας Θωμά Γράφα. Σκηνές που σίγουρα δεν ταιριάζουν στον ΑΟΤ, ενώ το ερώτημα είναι, η διοίκηση Μπαταγιάννη μπορεί να αλλάξει την κατάσταση;
Η εικόνα του αγώνα
Με τον 22χρονο Νίκο Γιδόπουλο κάτω από τα δοκάρια για δεύτερο σερί ματς (εξ΄άλλου είναι και ο μοναδικός τερματοφύλακας μετά τον τραυματισμό του Αποστολίδη) και για πρώτη φορά στην αρχική 11αδα τους Χαράλαμπο Μυρσινιά 22 ετών, και Χρήστο Κατσαντώνη 18 ετών παρατάχθηκε ο Α Ο Τρίκαλα στον αγώνα με τον Πανσερραϊκό ο οποίος ήρθε στα Τρίκαλα με 16 παίκτες και προπονητή στον πάγκο τον πρώην γυμναστή του ΑΟΤ, Πέτρο Στοϊλα. Ελάχιστος κόσμος έκανε τον κόπο να πάει μέχρι το στάδιο για να δει αυτό το παιχνίδι δεν ξεπέρασαν τους 200 φιλάθλους. Ενώ στο πέταλο βρέθηκαν και έξι φίλοι της ομάδας του Πανσερραϊκού.

Ο αγώνας ξεκίνησε με γρήγορο γκολ για την ομάδα των Τρικάλων καθώς στο 10΄το σκορ άνοιξε.Ο Τόμιτς έκανε σέντρα και ο Πάνος με κεφαλιά μετά την άστοχη έξοδο του Άντμαν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Πανσερραϊκός ισοφάρισε σχεδόν αμέσως. Στο 15΄ ο Πόζογλου βρέθηκε στην περιοχή των Τρικάλων μετά την σέντρα του Δούμτσιου και με σουτ έφερε το ματς στα ίσια.

Παρά τα προβλήματα ο Πανσερραϊκός έπαιξε ανοιχτά και διεκδίκησε το ματς βάζοντας δύσκολα στην ομάδα των Τρικάλων.

Στο 33΄ ο Πάνος σκόραρε ξανά με κεφαλιά μετά από φάουλ του Γκόλια αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάϊντ.

Απείλησε δύο λεπτά αργότερα ο Πανσερραϊκός στο 35΄ . Σουτ από τον Στέβιτς η μπάλα στο δοκάρι και ο Γιδόπουλος κατόπιν απέκρουσε το νέο σουτ του Γιαξή σωτήρια.

Στο 44΄ο Ενομό το σουτ ο Γιδόπουλος έβγαλε την μπάλα κόρνερ και στο κόρνερ του Πόζογλου ο Δούμτσιος την κεφαλιά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από την Τρικαλινή εστία.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο όπου ο Πανσερραϊκός ήταν πιο επικίνδυνος των Τρικάλων με αποτέλεσμα να έχουμε αποδοκιμασίες κατά του προπονητή Γράφα.

Πήρε πρωτοβουλία κάπως στην επανάληψη η ομάδα των Τρικάλων με στόχο να πετύχει δεύτερο γκολ ενώ έγιναν αλλαγές οι νεαροί Μυρσινιάς και Κατσαντώνης με τον Πανσερραϊκό να οπισθοχωρεί αλλά να βγαίνει και σε αντεπιθέσεις.

Στο 65΄ ευκαιρία για τον Α Ο Τρίκαλα με τον Τσίπρα πλασέ στην περιοχή απέκρουσε ο Άντμαν.

Στο 69΄ σωτήρια απέκρουσε ο Γιδόπουλος σε σουτ του Τσελεπίδη με τον Πανσερραϊκό να βγαίνει στην αντεπίθεση με έξι παίκτες έναντι δύο των Τρικάλων.

Στο 73΄ ο Γκόλιας έκανε το απ΄ ευθείας φάουλ ο Άντμαν απέκρουσε την μπάλα.

Δοκάρι τα Τρίκαλα στο 79΄ σε σέντρα σουτ από τον Πάνο και στην επαναφορά ο Άντμαν απέκρουσε την μπάλα στο σουτ από τον Τόμιτς.

Ακολούθησε ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό στο 81΄με τον Πόζογλου αλλά και πάλι ο Γιδόπουλος απέκρουσε την μπάλα.

Στο 92΄ έγινε το 2-1 και τα Τρίκαλα πήραν το τρίποντο με ανάποδο ψαλίδι του Βέρτζου λυτρώνοντας την ομάδα. Ήταν ένα καταπληκτικό γκολ από τα καλύτερα της φετινής σεζόν και πιο θεαματικά.

Α Ο Τρίκαλα (Γράφας): Γιδόπουλος, Πάνος, Γκόλιας, Βέρτζος, Μυρσινιάς (46΄Κοτσώνης), Μάκος, Τσιάρας (83΄Μιλοσάβλιεφ), Τόμιτς, Τσίπρας, Σαχινίδης, Κατσαντώνης (53΄Γιαννιτσάνης).

Πανσερραϊκός (Στοϊλας): Άντμαν, Στέβιτς, Μακούσης, Τσελεπίδης, Τσαμούρης, Ναζίμ, Αναστασόπουλος, Δούμτσιος, Πόζογλου (91΄Πέτρου), Γιαξής, Ενομό.

Διαιτητές:Βουρνέλης (Μακεδονίας),Παπαδημητρίου (Θεσσαλίας), Τοροσιάδης (Μακεδονίας), 4ος: Καρατέρπος (Κοζάνης).

Κάρτες: Πάνος (Τρίκαλα), Στέβιτς (Πανσερραϊκός), Μάκος (Τρίκαλα),Τσιάρας (Τρίκαλα).