15.7 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Κρατάει μόνο τη νίκη ο ΑΟΤ 50 ΦΩΤΟ

Σ’ ένα παιχνίδι που οι περίπου 400 φίλαθλοι που βρέθηκαν στο δημοτικό στάδιο ήταν… ήρωες, αφού μιλάμε για ένα εξαιρετικά κακό θέαμα ο ΑΟ Τρίκαλα νίκησε με 1-0 τον Παναιγιάλειο και επέστρεψε στις επιτυχίες. Από την 22η αγωνιστική ο ΑΟΤ κρατάει μόνο τη νίκη και τίποτα άλλο. Μάλιστα αν αντίπαλος δεν ήταν ο αδύναμος Παναιγιάλειος με την εμφάνιση που είχε η τρικαλινή ομάδα δύσκολα θα έπαιρνε τους τρεις βαθμούς. Άλλωστε οι φιλοξενούμενοι στο φινάλε λίγο έλειψε να φτάσουν στην ισοφάριση.
Με άλλα λόγια. Ο ΑΟΤ χωρίς φαντασία, προσανατολισμό και απουσία πάθους δεν μπορεί να πείσει τους φιλάθλους και γι’ αυτό το δημοτικό στάδιο είναι άδειο. Αν μπορεί να αλλάξει κάτι είναι άγνωστο, αλλά δεν φαίνεται φως στον ορίζοντα.
Η εικόνα του αγώνα
Μετριότατο το πρώτο ημίχρονο με τα Τρίκαλα να καταγράφουν μια ευκαιρία και να πετυχαίνουν ένα γκολ. Ο Παναιγιάλειος δεν απείλησε σε αυτό το διάστημα. Σε ένα ματς στο οποίο προσήλθαν περίπου 300 με 400 φίλαθλοι.
Στον ίδιο ρυθμό και η επανάληψη. Μέχρι το 77΄ δεν καταγράφηκε καμία ευκαιρία από τις ομάδες. Και στο λεπτό αυτό έκανε σουτ από μακριά ο Ζαφειρούδης για τον Παναιγιάλειο άστοχο. Αλλά οι φιλοξενούμενοι να έχουν σημαντική ευκαιρία στο τέλος να κάνουν την ισοφάριση.

Το 1-0

Στο 32΄ άνοιξε το σκορ ο ΑΟΤ. Ο Γκόλιας εκτέλεσε φάουλ και ο Γιαννιτσάνης με κεφαλιά βρήκε δίχτυα.

Οι ευκαιρίες

Στο 17΄καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή για τα Τρίκαλα και η μοναδική στο πρώτο μέρος, με τον Βέρτζο να πιάνει κεφαλιά μετά από φάουλ του Γκόλια και τον Τσάπαλο να μπλοκάρει την μπάλα με διπλή προσπάθεια.
Στο 77΄ μακρινό σουτ του Ζαφειρούδη των φιλοξενουμένων η μπάλα πάνω από την εστία των Τρικάλων.
Μεγάλη ευκαιρία ο Παναιγιάλειος να ισοφαρίσει στο 90΄ με τον Αγιούποφ από εκτέλεση φάουλ του Χαρίτου, δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

ΑΟΤ(Γράφας): Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Βέρτζος, Μάκος, Ανδρεόπουλος,Τσιάρας, Γροντής (46΄Τόμιτς), Σαχινίδης (86΄Χιντζίδης), Τσίπρας (70΄Ζγκούρη), Γιαννιτσάνης.

Παναιγιάλειος (Δημητρίου): Τσάπαλος, Μηλιώτης, Βλάχος, Γαβριηλίδης, Πολιανίδης (56΄Κόκκορης), Γκούμας, Γραμματικός (37΄Χαρίτος), Τζανουλίνος, Σμίλτος, Αγιούποφ, Ζαφειράκης.

Διαιτητές: Πανυτσίδης (Κοζάνης), Τοροσίδης (Μακεδονίας), Νταβέλας (Μακεδονίας).

Κίτρινες κάρτες: Ανδρεόπουλος (Τρίκαλα), Βλάχος (Παναιγιάλειος), Αγιούποφ (Παναιγιάλειος), Γκούμας (Παναιγιάλειος)