13.1 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΕ ΚΑΡΟΤΣΙ: ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ- ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 43-62 (23-38)

Χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία  ο Αστέρας Τρικάλων στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του βόρειου όμιλου, νίκησε το μεσημέρι του Σαββάτου στο ΔΑΚ Σερρών  τον τοπικό Πανσερραϊκό με  σκορ 43-62.
¨Ηταν η όγδοη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για τους παίκτες του Γ. Χατζή, αυτή τη φορά απέναντι στον ουραγό του βόρειου όμιλου .   Οι Τρικαλινοί πήραν απ’ το πρώτο κι όλας 10λεπτο  σημαντική διαφορά στο σκορ και στη συνέχεια έγινε ένα ανοιχτό παιχνίδι,  χωρίς πίεση στις άμυνες, με πολλές επιθέσεις και από τις δύο ομάδες, που χειροκροτήθηκαν από τους λιγοστούς αλλά και εκδηλωτικούς Σερραίους φιλάθλους, που παρακολούθησαν τον αγώνα.
Μ’  αυτόν τον αγώνα η Τρικαλινή Ομάδα ολοκλήρωσε τίς υποχρεωσεις της για την κανονική περίοδο,   αφού η τελευταία αγωνιστική  (14η)   το επόμενο Σαββατοκύριακο  έχει ρεπό, και θα περιμένει να δεί ποιά θα είναι η αντίπαλός της από το νότιο όμιλο για το μπαράζ εισόδου στο final-4 του φετινού πρωταθλήματος.
Η εξέλιξη του σκορ ανά 10λεπτο :   4-20, 23-38, 35-50 και 43-62.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Γ. Χατζής) :  Χατζής 20,   Φιλίππου 24, Ορέστης 2, Βλαχάβας 16, Παζαϊτης και  Μανώλης

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Ε. Καρυοφυλάκη) :  Βαφειάδης 2, Κανακάρης 8, Καπούλας 5(1),  Γέργος 18  και Γκέρης 10