23.1 C
Σάββατο, 1 Ιουνίου, 2024

Νίκη γοήτρου για τον ΑΟ Τρίκαλα 52 ΦΩΤΟ

Το χρέος του έκανε ο ΑΟ Τρίκαλα και νίκησε με 1-0 τον Αιγινιακό, ο οποίος καιγόταν για τους βαθμούς αφού βρίσκεται οριακά κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού. Οι παίκτες του Θωμά Γράφα έπαιξαν για την αξιοπρέπεια και τελικά πήραν τη νίκη με ωραίο γκολ του Σιαλμά.
Ο Αιγινιακός έκανε τις δύο πρώτες φάσεις στον αγώνα. Στο 11΄ ο Γιδόπουλος μπλόκαρε την μπάλα σε σουτ του Πολύζου και στο 13΄πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους να ανοίξουν το σκορ με τον Ζούρκο απέναντι στον Γιδόπουλο να στέλνει την μπάλα έξω από την εστία.
Απάντησαν τα Τρίκαλα στο 15΄ με τον Τόμιτς να σουτάρει αλλά η μπάλα να φεύγει άουτ. Και στο 17΄ πάλι ο Ζούρκος για τον Αιγινιακό έπιασε άστοχο σουτ.
Στο 28΄ μια καλή στιγμή για τον ΑΟΤ με τον Τσιάρα στο σουτ και η μπάλα να περνά δίπλα από την αντίπαλη εστία. Σε ένα μέτριο και βαρετό πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, καλή στιγμή για την ομάδα των Τρικάλων στο 48΄. Σέντρα ο Τσίπρας από δεξιά , ο Γιαννιτσάνης την κεφαλιά ο Τόλιος μπλόκαρε την μπάλα. Και στο 59΄ σουτ ο Τόμιτς η μπάλα έξω. Δύο φάσεις για τα Τρίκαλα, στο 77΄ ο Γκόλιας φάουλ έδιξε σε κόρνερ ο Τόλιος και στο 78΄ στην εκτέλεση του κόρνερ, ο Βέρτζος κεφαλιά μπλόκαρε ο Τόλιος.

Στο 83΄ ήρθε το 1-0 για τον ΑΟΤ. Ο Δημήτρης Σιαλμάς που επανήλθε μετά τον σοβαρό τραυματισμό του με ωραίο γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τόλιου μετά από πάσα του Γιαννιτσάνη.

Α Ο Τρίκαλα ( Θωμάς Γράφας) : Γιδόπουλος, Πάνος, Χιτζίδης, Βέρτζος, Μάκος, Γκόλιας, Τσιάρας, Τόμιτς (60΄Μιλοσάβλιεφ), Σαχινίδης (80΄Ζγκούρη), Γιαννιτσάνης, Τσίπρας(73΄Σιαλμάς)

Αιγινιακός (Κώστας Νικολαϊδης): Τόλιος, Προσκυνητόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Βλάχος, Πετρούσης (87΄Πέριτς), Πολύζος, Ανδρικόπουλος, Σοφιάνης, Ζούρκος, Φουρτζίου (72΄Τοπαλίδης)

Διαιτητές: Μακρυπόδης (Αχαΐας),Μεσσήνης (Αχαΐας), Κακαφώνης (Αχαΐας)
4ος: Τεβεκέλης (Μακεδονίας).

Κάρτες: Γιαννιτσάνης (Τρίκαλα), Φουρτζίου (Αιγινιακός)