17.7 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Σούπερ νίκη των Τρικάλων στην Λευκάδα (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)

Με επιμέρους σκορ 29-12 στην τέταρτη περίοδο και καθοριστικό παίκτη τον Ολεξάντερ Λίποβι, που πέτυχε σε αυτό το διάστημα 17 πόντους με τέσσερα τρίποντα, τα Τρίκαλα Bc Aries πέτυχαν μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη, την τρίτη τους συνολικά στις πρώτες 12 αγωνιστικές της STOIXIMAN.GR Basket League, στην Λευκάδα επί της Δόξας (80-72).

Η θεσσαλική ομάδα έφτασε στην πρώτη εκτός έδρας νίκης της στο πρωτάθλημα της φετινής σεζόν μετά από μεγάλη ανατροπή από το -11 και το -9 της τρίτης περίοδου.

Η Δόξα Λευκάδας άρχισε καλύτερα τον αγώνα και με πέντε πόντους του Νταβίντ Ντόμπλας και τρίποντο του Τζάστιν Ρόμπινσον, προηγήθηκε με 8-4, 2’ και 47’’ μετά την έναρξη του αγώνα. Τα Τρίκαλα Bc Aries, ωστόσο, γρήγορα ισορρόπησαν την κατάσταση και με τρίποντο του Γκιλβίντας Μπιρούτα και καλάθι του Άγγελου Τσαγκαράκη, ξέφυγε με 15-10, 3’ και 31’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με18-14.

Οι γηπεδούχοι με κάρφωμα του Μεσλάμ Μπασάμπε και τρίποντο του Χρήστου Ταπούτου προσπέρασαν με 22-21 στα πρώτα δυόμιση λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου, αλλά τα Τρίκαλα Bc Aries με επτά πόντους με δύο τρίποντα του Τσαγκαράκη και καλάθι του Μάικ Κάφεϊ, προηγήθηκαν με τρεις (30-27) με 4’ και 50’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η Δόξα απάντησε με δύο τρίποντα του Ταπούτου και προσπέρασε με 33-30 λίγο μετά το 16’ του αγώνα.

Με νέο τρίποντο του Ταπούτου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 39-34 με 1’ και 33’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους. Η θεσσαλική ομάδα, ωστόσο, με τέσσερις πόντους του Ολεκσάντερ Λίποβι στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο -1 (39-38).

Η Δόξα άρχισε καλύτερα και το δεύτερο μέρος και με καλάθι του Ντόμπλας και τρίποντο του Ρόμπινσον ξέφυγε με 6 (44-38), πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της τρίτης περιόδου. Οι «νεοφώτιστοι» στην STOIXIMAN.GR Basket League συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με δύο τρίποντα των Δημήτρη Τσαλδάρη, Ρόμπινσον και καλάθι του Σάνον Σκοτ, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (51-40), 2 και 43’’ μετά την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Η Δόξα διατήρησε τον έλεγχο σε όλη την τρίτη περίοδο, που ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +9 (60-51). Τα Τρίκαλα Bc Aries με την έναρξη του τελευταίου δεκάλεπτου εξαπέλυσαν αντεπίθεση. Με οκτώ σερί πόντους με δύο τρίποντα του Λίποβι και ένα καλάθι του Κάφεϊ προσπέρασαν με 61-60 με 6’ και 46’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Με μια βολή του Ρόμπινσον και δύο του Ντόμπλας, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 63-63, 5’ και 35’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης, όμως, η θεσσαλική ομάδα και ο Λίποβι είχαν βρει ρυθμό. Με γκολ φάουλ και δύο τρίποντα του Ουκρανού διεθνούς περιφερειακού και ένα ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Κάφεϊ, τα Τρίκαλα Bc Aries ξέφυγαν με διαφορά 10 πόντων (75-65) με 3’ και 18’’ να απομενουν για την ληξη του αγώνα, και «αγκάλιασαν» την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 39-38, 60-51, 72-80.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): ΣΚοτ 9(1), Μπασάμπε 11, Ντόμπλας 12, Ρόμπινσον 16(4), Τσαλδάρης 3(1), Πεταλωτής, Δεμερτζής 2, Ταπούτος 16(4), Ψαθάς 1, Αμποτ 2
ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Κάφεϊ 14(1), Μπιρούτα 9(1), Τσαγκαράκης 14(3), Μπάρλοου 10(1), Χάουτον 7, Λίποβι 25(4), Πουλιανίτης, Καλλές, Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης
Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Τρικάλων Bc Aries): «Καλησπέρα, χρόνια πολλά και απο μένα και σε οτι έχει να κάνει με τις ομάδες και τους αθλητές πανω από όλα αθλητική υγεία. Σχετικα με το αποψινό παιχνίδι ειναι μια πολύ σημαντική νίκη για εμάς, εκτός έδρας, απέναντι σε έναν αντίπαλο που έχουμε τους ίδιους στόχους. Δεν ήταν ευκολο παιχνίδι για την ομάδα μας , ύστερα απο μια σειρά κακών ψυχολογικά εμφανίσεων, σε εκτός έδρας παιχνίδια, και θέλαμε να δείξουμε ότι δεν είναι αυτή η πραγματική μας εικόνα οταν παίζουμε εκτός των Τρικάλων.

Η τεράστια διαφορά που είχαμε στα ριμπάουντ σήμερα αποδεικνύει τη μεγάλη θέληση που είχαν οι παίκτες μας για τη νίκη. Πίστεψαν στην ομαδα και στους εαυτούς τους και μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο που κάναμε την ανατροπή συνέχισαν να παλεύουν στην άμυνα αλλα και σε καθε διεκδικούμενη και χαμένη μπάλα.

Κρατάμε τη νίκη, πολυ σημαντική, αλλα το πρωτάθλημα είναι πολύ μακρύ. Η ιστορία της Basket League έχει δείξει ότι δεν συγχωρεί χαλαρώσεις. Πρέπει να είμαστε ταπεινοί και με το κεφάλι χαμηλά να δουλεύουμε σκληρά όπως δουλεύαμε μεχρι σήμερα.Ακολουθεί ενα πάρα πολύ δύσκολο εντός έδρας παιχνίδι για την ομάδα μας.

Με την ευκαιρία αυτή θέλουμε να αφιερώσουμε τη νίκη αυτή στον κόσμο μας , πού σε όλο τον πρωτο δύσκολο γύρο είναι δίπλα μας και περίμεναν πως και πως μια εκτός έδρας νίκη. Τους περιμένουμε στο επόμενο ματς απέναντι στον Κολοσσό, να μας βοηθήσουν να κάνουμε ενα ακόμα βήμα στο δύσκολο φετινό μας στόχο.Συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες μας και καλή συνέχεια στη Λευκάδα».

Για το όριο των νικών της παραμονής: «Είναι πολυ νωρίς, όποιος το πει αυτή τη στιγμή μόνο μαντεψια μπορεί να κάνει. Η ιστορία έχει δείξει οτι όλα κρίνονται τελευταία στιγμή και ακόμα και στον πόντο».