26.6 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Τζάμπα ήττα για τα Τρίκαλα ΒC!

Στο τέλος και στις λεπτομέρειες έχασαν τα Τρίκαλα BC Aries στη Λάρισα από τον Γυμναστικό Φάρο με 77-70 αγγίζοντας την πρώτη εκτός έδρας νίκη.
Η ομάδα των Τρικάλων γύρισε ένα ματς από το -19 ( 46-65 ) καθώς είχε ένα καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο ( 27-10), αλλά ήταν εξαιρετική στην τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 12-23 υπέρ της.
Τα Τρίκαλα πλησίασαν και στους τρεις πόντους στο τέλος 73-70 αλλά δεν κατάφεραν να το γυρίσουν εντελώς το ματς καθώς στο 73-70 χάθηκε ένα εύκολο καλάθι κάτω από την ρακέτα από τον Τέγιτς, οι των Τρικάλων ζήτησαν και φάουλ που δεν δόθηκε και έτσι ήρθε η τρίτη ήττα στο πρωτάθλημα.

Ο ΓΣΛ Φάρος ήταν σαρωτικός στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 27-10, μετέτρεψε το 22-22 της πρώτης περιόδου σε 49-32 στο ημίχρονο. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 19 πόντους (65-46) στο 28′, με τους περισσότερους να θεωρούν τελειωμένο το παιχνίδι σ’ εκείνο το χρονικό σημείο. Οι των Τρικάλων είχαν όμως, διαφορετική άποψη. Έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στην τέταρτη περίοδο και πλησίασαν ακόμα και στους 3 πόντους (73-70) 1:33 πριν το φινάλε του αγώνα. Τα Τρίκαλα είχαν την ευκαιρία να μειώσουν και στον πόντο, αλλά ο Τέγιτς αστόχησε κάτω από το καλάθι και στη συνέχεια ο Μαραγκός έκανε το 75-70.

Δεκάλεπτα: 22-22, 49-32, 65-47, 77-70
Γυμναστικός Λάρισας Φάρος (Σκουρτόπουλος): Γουεάρ 12 , Ντρέιπερ 12 (1), Σάφτεναρ 25 (1), Παπαντωνίου 5 (1), Γκάλογουεϊ 6, Παπαμακάριος 9 (1), Μαραγκός 3, Μουράτος 3, Διαμαντάκος 2, Στυλιανού.
Τρίκαλα (Μέξας): Τζόουνς 8 (1), Σλαφτσάκης 6, Χέιλ 1, Φέισεϊ 4, Μάρεϊ 14 (1), Λούντζης 6 (1), Ρος 8 (2), Τέγιτς 11 (1), Βασιλειάδης 12 (2).