16.4 C
Trikala
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Τζάμπα ισοπαλία του ΑΟΤ στις Σέρρες, έπνιξε πέναλτι ο διαιτητής στο 90’!

Στις Σέρρες ο ΑΟ Τρίκαλα ανέκοψε την ανοδική του πορεία με το 1-1 κόντρα στην Πανσερραϊκό. Επί της ουσίας μια τζάμπα ισοπαλία, αφού οι παίκτες των Τρικάλων α μπορούσαν να έχουν φτάσει στην επιτυχία και να μειώσουν την διαφορά από την κορυφή που είναι ο Άρης, αντίθετα είδαν να αυξάνεται αυτή από την 2η και 3η θέση μετά τις νίκες Παναχαϊκής και ΟΦΗ. Ενώ η καθοριστική φάση ήρθε στο 90’ όταν ο διαιτητής Γιαννουλάκης από τα Χανιά –όπως πέρυσι στην Λαμία, έτσι και φέτος στις Σέρρες – όχι μόνο δεν έδωσε πέναλτι στον Γιαννιτσάνη, αλλά τον τιμώρησε και με κίτρινη κάρτα, όπως και τον Γροντή για διαμαρτυρία
Όπως και να έχει υπάρχει ακόμη δρόμος, αλλά ο ΑΟΤ δεν θα πρέπει να χάνει παιχνίδια που έχει στο χέρι του!
Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Aνοιχτό παιχνίδι και οι δύο ομάδες έπαιξαν επιθετικά αν και τα Τρίκαλα είχαν στην κατοχή τους περισσότερη ώρα την μπάλα. Έχασαν 1-2 πολύ καλές ευκαιρίες , όμως η μπάλα τιμώρησε τα Τρίκαλα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου μετά από αμυντικά λάθη με τον Πανσερραϊκό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με υπέρ του τέρμα.
8΄Από αριστερά ο Κάκος ελίχθηκε στην περιοχή σούταρε ο Αποστολίδης έπεσε και μάζεψε την μπάλα.
9΄Απάντησαν στις ευκαιρίες τα Τρίκαλα με τον Τόμιτς έξω από την περιοχή να σουτάρει και τον Ρίστιτς να βγάζει σε κόρνερ δύσκολα.
14΄ Μακρινό σουτ ο Ανδρεόπουλος η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από την εστία του Πανσερραϊκού.
25΄ Έξω από την περιοχή το σουτ ο Τσιμίκας απέκρουσε την μπάλα ο Αποστολίδης.
28΄ Μεγάλη ευκαιρία ο Γιαννιτσάνης στην περιοχή από αριστερά προτίμησε να σουτάρει και να στείλει την μπάλα άουτ αντί να την σπάσει πίσω στο ύψος του πέναλτι όπου ήταν ο Ντακόλ.
35΄ Εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή των Τρικάλων ο Γκούρτσας ο Αποστολίδης μπλόκαρε την μπάλα.
38΄ Νέα καλή στιγμή για τα Τρίκαλα. Φάουλ ο Τόμιτς, η μπάλα στον Γιαννιτσάνη που γύρισε στην περιοχή, αλλά το σουτ ήταν άστοχο χάνοντας σημαντική ευκαιρία.
45΄+ 1-0. Λάθος του Αποστολίδη ο οποίος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του σε σέντρα και ο Γκούρτσας με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.Προηγήθηκε λάθος επίσης του Κοτσώνη ο οποίος καθυστέρησε να διώξει την μπάλα , την έκλεψε επιθετικός και ο Πανσερραϊκός να κάνει την τελευταία επίθεση στις καθυστερήσεις στο πρώτο ημίχρονο.
Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Δυνατό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, τα Τρίκαλα κατάφεραν και έφτασαν στην ισοφάριση, χάθηκαν ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες με τον Αποστολίδη να κρατά σε μια φάση την ισοπαλία, ενώ η ομάδα των Τρικάλων φωνάζει δίκαια για πέναλτι που δεν δόθηκε σε ανατροπή του Γιαννιτσάνησ στο 88΄.
47΄ Μεγάλη απόκρουση του Αποστολίδη σε τετ α τετ του Ρούτση.
50΄Σέντρα ο Μιλοσάβλιεφ στο δεύτερο δοκάρι αφύλαχτος ο Γιαννιτσάνης κλότησε ψηλά άουτ την μπάλα χάνοντας καλή ευκαιρία και πάλι.
64΄1-1. Πέναλτι κέρδισαν τα Τρίκαλα καθώς ο Γροντής ανατράπηκε από τον Τσιαμούρη . Το εκτέλεσε εύστοχα ο Τόμιτς στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ρίστιτς.
66΄Σέντρα ο Χιντζίδης κεφαλιά ο Τόμιτς η μπάλα στα χέρια του Ρίστιτς.
74΄ Ο Μιλοσάβλιεφ σε καλή θέση στην περιοχή έκανε το σουτ η μππάλα έξω.
75΄Σουτ ο Κρητικός η μπάλα άουτ από την εστία του Αποστολίδη.
77΄ Μεγάλη επέμβαση ο Αποστολίδης σε σουτ του Δούμτσου στην περιοχή με διπλή προσπάθεια.
85΄Σουτ ο Πάνος στην περιοχή η μπάλα ψηλά άουτ.
87΄ Φάουλ τα Τρίκαλα με υπερένταση έδιωξε ο Ρίστιτς.
88΄Δεν δόθηκε πεντακάθαρο πέναλτι στα Τρίκαλα σε ανατροπή του Γιαννιτσάνη από τον Ρούτση στην περιοχή και αντίθετα ο διαιτητής Γιαννουλάκης από τα Χανιά μοίρασε κάρτες σε δύο παίκτες των Τρικάλων. Αδικήθηκαν τα Τρίκαλα στη φάση αυτή και θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει τον αγώνα.
90΄Μεγάλη ευκαιρία ο Μιλοσάβλιεφ το σουτ ο Ρίστιτς εντυπωσιακά απέκρουσε.
OI ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Πανσερραϊκός (Αμανατίδης): Ρίστιτς, Τσαμούρης, Τσελεπίδης, Ιωαννίδης, Ορφανίδης, Τσιμίκας, Αναστασόπουλος, Κάκκο (68΄Δούμτσος), Στέβιτς (23΄λ.τρ. Ρούτσης), Κρητικός, Γκούρτσας(62΄λ.τρ. Πόζογλου).
Α Ο Τρίκαλα (Αντωνίου): Αποστολίδης, Πάνος, Χιντζίδης, Βέρτζος, Κοτσώνης, Ανδρεόπουλος (46΄Ζγκούρη), Τζόκιτς (80΄Μάκος), Τόμιτς, Μιλοσάβλιεφ, Γιαννιτσάνης, Ντακόλ (60΄Γροντής).
Κίτρινες κάρτες: Ορφανίδης ( Πανσερραϊκός), Μιλοσάβλιεφ ( Τρίκαλα), Ιωαννίδης (Πανσερραϊκός),Ρούτσης (Πανσερραϊκός),Αναστασόπουλος(Πανσερραϊκός),Γροντής (Τρίκαλα), Γιαννιτσάνης(Τρίκαλα).