27.3 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Ανατροπή με πέναλτι η ΑΕΚ, έκανε το 2Χ2 η Ζάκυνθος

Η ΑΕΚ νίκησε 2-1 τον Απόλλωνα στο ΟΑΚΑ, στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας για τη 2η αγωνιστική στον Νότιο όμιλοτης Β΄ Εθνικής.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» προηγήθηκε με το πέναλτι του Γκονζάλες στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+3΄), ωστόσο στο 53΄ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Βάντερσον με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο «Δικέφαλος» εκμεταλλεύθηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και έφτασε αρχικά στην ισοφάριση με τον Ντακόλ στο 61΄, ενώ πέτυχε την ολική ανατροπή με το πέναλτι του Μάνταλου στο 85΄.

Ενώ στον ίδιο όμιλο η Ερμιονίδα πήρε σπουδαία νίκη μέσα στο Μενίδι επί του Αχαρναϊκού με 2-0.

Όσον αφορά τον Βόρειο όμιλο η Ζάκυνθος έκανε το 2 στα 2, με δεύτερη εκτός έδρας νίκη, αυτή τη φορά μέσα στη Θεσσαλία.

Συγκεκριμένα μετά το 2-0 επί του Ολυμπιακού Βόλου την προηγούμενη εβδομάδα, πήρε τη νίκη και απέναντι στον Τύρναβο και συνεχίζει, αυτή τη φορά με εντός έδρας ματς.

Από την άλλη πλευρά η Λαμία πήρε την ισοπαλία στον Φωκικό, ενώ στο 0-0 έμειναν Απόλλων Καλαμαριάς και Πιερικός.

Τρίποντο για τον Αιγινιακό που επικράτησε με 1-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας.