23 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Κολομβία – Ακτή Ελεφαντοστού 2-1: Προκρίθηκαν οι «καφετέρος»

Μετά από ένα παιχνίδι με φοβερή εξέλιξη στο δεύτερο ημίχρονο η Κολομβία έκαμψε με 2-1 την αντίσταση της μαχητικής Ακτής Ελεφαντοστού και βρίσκεται ήδη στην επόμενη φάση του Μουντιάλ

Η Κολομβία του Χοσέ Πέκερμαν για πρώτη φορά στην ιστορία της πέτυχε δύο νίκες στο ίδιο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου κι εξασφάλισε την πρόκρισή της στη φάση των «16». Οι «καφετέρος» μετά την επιτυχία κόντρα στην Ελλάδα κατάφεραν να λυγίσουν και τους Ιβοριανούς, παίρνοντας πανηγυρικά το εισιτήριο για τα νοκ-άουτ.

Το παιχνίδι φαινόταν από την αρχή ότι θα έχει γκολ, καθώς οι δύο ομάδες έφταναν απειλητικά μπροστά στην αντίπαλη περιοχή, αλλά εκεί έκαναν λάθος επιλογές…

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κολομβιανοί έγιναν πιο επιθετικοί ψάχνοντας με… μανία το γκολ που θα τους έδινε προβάδισμα νίκης και θα τους έφερνε πιο κοντά στον μεγάλο τους στόχο, την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ο αρνητικός Ιμπάρμπο πήγε στον πάγκο με τον Κιντέρο να παίρνει τη θέση του σε μία αλλαγή που βγήκε απόλυτα στον Πέκερμαν.

Στο 64′ ο Γκουαρδάδο εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο Χαμές Ροντρίγκεζ με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Μπαρί για το 1-0. Οι Ιβοριανοί βγήκαν στην επίθεση, αλλά ήταν απρόσεκτοι κι έξι λεπτά αργότερα, ο Κιντέρο βρέθηκε από πάσα του Ροντρίγκεζ απέναντι στον Μπαρί κι έγραψε με αριστερό πλασέ το 2-0.

Το παιχνίδι ωστόσο δεν είχε τελειώσει, μιας και οι Αφρικανοί απάντησαν πολύ γρήγορα. Τρία λεπτά μετά το 2-0 ο Ζερβίνιο μπήκε από τα αριστερά κι αφού ξεπέρασε τρεις αντιπάλους σούταρε με δύναμη προς την εστία της Κολομβίας. Ο Οσπίνα έπεσε στην κλειστή του γωνία, αλλά δεν μπόρεσε να αντιδράσει για το 2-1.

Στα υπόλοιπα λεπτά οι «ελέφαντες» πιέσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση, ωστόσο δεν τα κατάφεραν, με το τελευταίο σφύριγμα του Χάουαρντ Γουέμπ να βρίσκει θριαμβευτές τους Κολομβιανούς και την Ακτή να περιμένει το τελευταίο παιχνίδι με την Ελλάδα για να δουν αν θα προκριθούν