21.3 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Νίκησε Κολοσσό και πάει στα “ντέρμπι” ο Ολυμπιακός

Εύκολη νίκη με 73-53 επί του Κολοσσού στη Ρόδο πήρε ο Ολυμπιακός. Αν και δυσκολεύτηκε στο 1ο ημίχρονο, στο 2ο βελτιώθηκε αισθητά, έπαιξε σούπερ άμυνα, σημείωσε τη 13η νίκη στην Α1 και “ζεστάθηκε” για τα παιχνίδια με Ζαλγκίρις και ΠΑΟ.

Σούπερ εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ντι Τζέι Στρόμπερι, κάνοντας τη διαφορά σε επίθεση και άμυνα με την απίστευτη ενέργειά του, ενώ τον ακολούθησαν Νίκολα Μιλουτίνοφ, Δημήτρης Αγραβάνης και Ιωάννης Παπαπέτρου. Αποθεώθηκε στο τέλος ο Βασίλης Σπανούλης.

Ο Ολυμπιακός φόρτσαρε στην αρχή, προηγήθηκε μέχρι και με 8 πόντους (5-13) διαφορά στα πρώτα 2:30, αλλά στη συνέχεια… εξαφανίστηκε από το παρκέ, μένοντας για περίπου 6:30 χωρίς καλάθι.

Μία από τα ίδια και στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5 πόντους (22-27), αλλά πλήρωσε τις κακές επιλογές στην επίθεση.

Με την έναρξη του 2ου μέρους ο Ολυμπιακός παρουσίασε βελτιωμένη εικόνα, έπαιξε καλύτερη άμυνα και κράτησε για 7 λεπτά στο ματς τον αντίπαλο του μόλις στους 3 πόντους. Σε εκείνο το σημείο έδωσαν ώθηση στην ομάδα οι Σπανούλης και Μιλουτίνοβ, με τον αρχηγό των Πειραιωτών με τρίποντο να εκτοξεύει την διαφορά στο +11 (33-44) στο 26′.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε πρόβλημα. Ο Στρόμπερι είχε πάρει… φωτιά, καθώς έβαζε τρίποντα, έδινε σκορ στον αιφνιδιασμό και έβγαζε μεγάλες άμυνες, φέρνοντας την διαφορά στο +17 (52-69) στο 38′.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 30-30, 42-55, 53-73

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Ρέλεφορντ 3, Σαλούστρος 4, ΜακΓκί 7, Μπίλις 4, Ντέιβις 8 (2), Γεωργαλής 2, Λίντεν 5 (1), Αγγελάκος, Αχόνεν 3, Λιούις 3 (1)

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 10 (1), Σπανούλης 8 (1), Στρόμπερι 16 (2), Μιλουτίνοβ 11, Μάντζαρης 5 (1), Όντομ 3, Τζέιμς, Τσαϊρέλης 2, Μουράτος, Αγραβάνης 10 (1), Χάκετ 8 (2)

* Η Κηφισιά επικράτησε 83-80 του Λαυρίου σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του πρωραθλήματος της Α1 ανδρών, μετά την επανάληψη των τελευταίων 27,5 δευτερολέπτων, όπως αποφασίστηκε από το ΑΣΕΑΔ. Με τη νίκη της η Κηφισιά ανέβηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 7 νίκες, ενώ το Λαύριο παρέμεινε στις 4 νίκες.