13.2 C
Trikala
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Νίκη χρυσάφι των Τρικάλων επί του Πανιωνίου

Μεγάλη νίκη για τα Τρίκαλα ΒC επί του Πανιωνίου όπου με την θερμή συμπαράσταση των φιλάθλων επιβλήθηκαν με 78-69, με τον Κένι Κάντζι να αποχαιρετά την παρέα (για να μετακομίσει στην Ιταλία) με 13π. και 8 ριμπ., γνωρίζοντας την αποθέωση των τρικαλινών στο φινάλε του αγώνα.

Τα Τρίκαλα ήταν πιο παραγωγικά από το τζάμπολ της αναμέτρησης και με εξαιρετική άμυνα έκλεισαν τα δύο πρωτά δεκάλεπτα σε απόσταση ασφαλείας.

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο ο Πανιώνιος κατάφερε να εγκλωβίσει τα ατού των αντιπάλων και με καλά οργανωμένη άμυνα κράτησε στους 6 πόντους τους γηπεδούχους, κλείνοντας το δεκάλεπτο με το σκορ ισόπαλο 54-54.

Στην καθοριστική τελευταία περίοδο, πάντως, Κάντζι και Ματαλόν ήταν ασταμάτητοι και τα Τρίκαλα με επιμέρους σκορ 11-3 ξέφυγαν στο 35΄ με 65-57 και μπήκαν σε τροχιά νίκης.
Τα δεκάλεπτα: 24-23, 48-38, 54-54, 78-69

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης-Παναγιώτου-Τσούνας

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κώστας Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 11 (2), Νικολόπουλος 8 (2), Τρέισι 2, Χάρις 14 (2), Τσούπκοβιτς 12 (2), Πανος 10, Ματαλόν 6 (1), Κάντζι 13 (1), Χουχούμης, Μιλουτίνοβιτς 2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κρις Χούγκαζ): Ξανθόπουλος 10 (2), Βεργίνης 15 (3), Σπυρόπουλος, Στρναντ 6 (1), Μπιλλης, Σταμάτης, Γουντς 2, Κόλεμαν 16, Κορόλεφ 14 (2), Ταμπς 6 (2).
Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟΚ, ήττα για Άρη, δύσκολα Κηφισιά και ΑΓΟΡ
Μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες από την Άρη, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες, αφού π προσπέρασε με σχετική ευκολία του εμπόδιο του ΚΑΟΔ (ΠΑΟΚ-ΚΑΟΔ 72-64). Αντίθετα ο Άρης γνώρισε βαριά ήττα από τον Απόλλωνα στην Πάτρα (Απόλλων Πατρών – Άρης 76-60).
Αν και το πάλεψε ο Πανιώνιος ηττήθηκε στα Τρίκαλα από την τοπική ομάδα (Τρίκαλα – Πανιώνιος 78-69), ενώ σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα η Κηφισιά κέρδισε τον Πανελευσινιακό (Κηφισιά – Πανελευσινιακός 68-67).
Τέλος σε έναν αγώνα που χρειάστηκε παράταση, ο ΑΓΟΡ ξεκίνησε πολύ άσχημα τον αγώνα, όμως σιγά σιγά ανέκτησε το πάνω χέρι και στη συνέχεια πήρε τη νίκη απέναντι στον Κόροιβο (ΑΓΟ Ρεθύμνου – Κόροιβος Αμαλιάδας 78-66).
Την Κυριακή ο Ολυμπιακός παίζει με τον Κολοσσό στη Ρόδο χωρίς Παπαπέτρου και Αγραβάνη, ενώ τη Δευτέρα η ΑΕΚ υποδέχεται σε ένα ντέρμπι από τα παλιά τον Παναθηναϊκό στο κοινό τους «σπίτι».