16.5 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Ο Ολυμπιακός έκανε… βόλτα κορυφής στη Ρόδο κόντρα στον Κολοσσό

Άνετο πέρασμα από το Βενετόκλειο πραγματοποίησε ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός, ο οποίος στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών, επικράτησε 88-64 του Κολοσσού, υποχρεώνοντας τους Ροδίτες στην 4η εντός έδρας ήττα και 9η στο σύνολο.

Άμυνα, γρήγορος ρυθμός και Σπανούλης (20π., 4ασ.) βοήθησαν τον Ολυμπιακό να φτάσει χωρίς άγχος στη 15η νίκη του στο πρωτάθλημα. Στον αντίποδα, Λαρεντζάκης, Σκοτ και Χάγκινς σημείωσαν από 10 πόντους, αλλά όπως αποδείχθηκε δεν ήταν ικανοί για την έκπληξη.

Τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας του Κολοσσού Ρόδου έβαλαν με το… καλημέρα τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού. Οι «ερυθροέλευκοι» με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Σπανούλη (9π., 2 ασ. στο α’ δεκ.) ξέφυγαν γρήγορα με 5-11 στο 5′, ανέβασαν τη διαφορά στο +8 (8-16 στο 7΄), ενώ μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με σκορ ασφαλείας (11-23).

Στη συνέχεια και με τον Σπανούλη να παίρνει ανάσες στον πάγκο η σκυτάλη του σκοραρίσματος πέρασε στον Ντάρντεν (9π. στο β’ δεκ.) και ο Ολυμπιακός με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας δε δυσκολεύτηκε να εκτοξεύσει τη διαφορά, ακόμη και στους +22 πόντους (26-48 στο 19΄) και να μπει πρόωρα σε τροχιά νίκης.

Με τον Σπανούλη να μετρά 3/4 τρίποντα (11π. στο γ’ δεκ.) στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός δεν αγχώθηκε… Οι «ερυθρόλευκοι» με επιμέρους σκορ 1-8 εκτόξευσαν τη διαφορά στο 22΄ στους 27 πόντους (29-56) και δεν κοίταξαν πίσω… Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του και ο Ολυμπιακός έφτασε άνετα στο τελικό 88-64.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 28-48, 49-66, 64-88

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου-Σώμος-Θεωνάς

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Άρης Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 4 (1), Λαρεντζάκης 10, Σιολόγκας, Γουότερς 9 (1), Μανωλόπουλος 3 (1), Σμιθ 7, Στεφανίδης, Λίντεν 4, Σκοτ 10 (2), Τσάμης 7 (1), Χάγκινς 10.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 8 (2), Χάντερ 9, Ντάνστον 2, Σπανούλης 20 (4), Ντάρντεν 14 (4), Σλούκας 6, Λαφαγιέτ 5 (1), Λοτζέσκι 10 (2), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 9, Μάντζαρης, Καββαδάς 5.