13.8 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Πάσχα στην κορυφή για τον ΑΟΤ! ΦΩΤΟ

Ιδανικά ήρθαν τα πράγματα για τον ΑΟ Τρίκαλα όσο αφορά την 25η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, αφού η τρικαλινή ομάδα μετά τη νίκη με 2-0 επί του Εθνικού Φιλιππιάδας θα κάνει Πάσχα στην κορυφή της βαθμολογίας.
Ο Καραϊσκάκης «στραβοπάτησε» στην έδρα του καθώς παραχώρησε ισοπαλία 3-3 στον Πύρασο όπως ισοπαλία έκανε και η Νεοκαισάρεια με το Μαρτίνο. Έτσι η ομάδα των Τρικάλων ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με τον Καραϊσκάκη.
Οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη με την απόδοσή τους δείχνουν ότι αποφασισμένοι να ανέβουν κατηγορία.

Η μορφή του παιχνιδιού

Ο ΑΟ Τρίκαλα από την αρχή του αγώνα έδειξε ότι ήταν η ομάδα που ήθελε τους βαθμούς, αφού ήξερε ότι τα λάθη δεν… φέρνουν άνοδο.

Κατάφερε να μπει δυνατά και πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέτατρο άνοιξε το σκορ. Από εκεί και πέρα είχε τη δυνατότητα να φτάσει και σε δεύτερη επιτυχία, αλλά τελικά αυτό δεν έγινε και το ημίχρονο ήλεξε με την διαφορά στο ένα γκολ.

Στην επανάληψη υπήρχε άγχος, αλλά και πάλι οι τρικαλινοί ήταν ανώτεροι. Το γκολ του Πέντσα στο τέλος του αγώνα απάλλαξε τους φιλάθλους από θρίλερ.
Η εικόνα του αγώνα
14’ Ο Κουτσόπουλος το γύρισμα της μπάλας και ο Κέρι με ωραίο πλασέ έκανε το 1=0.
22’ Ο Ντάσκας σε μακρινή μπαλιά βγήκε από την περιοχή του και πρόλαβε πριν τον Κολλιάκη.
24’ Ο Κέρι έσπασε στον Μηνά, αυτός πλάσαρε αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
26’ Ο Σκούπρας ανατράπηκε από τον Διαμαντόπουλο ο διαιτητής έκλεισε τα μάτια στο πέναλτι.
38’ Ο Κέρι το σουτ ο Σιαράβας μπλόκαρε τη μπάλα.
43’ Ο Κέρι το κόρνερ κεφαλιά από τον Π. Παπαευθυμίου έδιωξε ο Σιαράβας στην επαναφορά πλασέ του Κουτσόπουλου έδιωξε πάνω στην γραμμή ο τερματοφύλακας σε νέο κόρνερ.
48’ Ο Μηνάς το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε ελάχιστα σε κόρνερ.
51’ Ο Κέρι το σουτ δύσκολα σε κόρνερ ο Σιαράβας. Μετά το κόρνερ πλασέ του Παπαευθυμίου η μπάλα άουτ.
54’ Ο Λάππας από πλάγια θέση έκανε το σουτ η μπάλα έφυγε άουτ.
60’ Ο Κέρι πλάσαρε η μπάλα έφυγε άουτ.
68’ Ο Κουτσόπουλος το πλασέ ο Σιαράβας μπλόκαρε.
88’ Ο Κέρι έβγαλε εξαιρετική ενέργεια και με ωραία κεφαλιά ο Πέντσας έκανε το 2=0.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ: Ντάσκας, Σκούπρας, Τέλλος, Βαγγελής, Σπάσιτς, Μοσχάκης «88’ Μπασιάκας», Μηνάς «64’ Ζυγκερίδης», Κουτσόπουλος, Κέρι, Σαχινίδης «58’ Πέντσας».
ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ: Σιαβάρας, Τσαγκαλίδης «68’ Ρακόπουλος», Διαμαντόπουλος, Μαλλάτος, Πάνος, Λέντζος, Κολιάκης , Π. Κολιός, Λάππας «90’ Παππάς», Γ. Κολιός, Φώτης.
Διαιτητής: Καραλιόλιος (Γρεβενά), Ρίγκος (Γρεβενά)-Χαδίμογλου (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Τσαγκαλίδης, Μαλλάτος, Γ. Κολιός, Φώτης.