19.9 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Πρώτες νίκες για Παναχαϊκή, Χανιά, σούπερ Παναιγιάλειος

Μέσα σε 8 λεπτά (21′ Μπαλού, 29′ Ντα Κόστα) η Παναχαϊκή έβαλε τις βάσεις για το πρώτο εφετινό της «τρίποντο» στην αναμέτρηση με τον Ηρακλή Ψαχνών (3-0) και μπήκε με το… δεξί στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής (Football League), αφού στην πρεμιέρα είχε ρεπό. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Ζλατκόφσκι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο άλλο ματς του 1ου ομίλου, την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε και ο ΑΟ Χανιά και, μάλιστα, με πολύ άγχος απέναντι στον Φωστήρα. Σστο τελευταίο τέταρτο ο ΑΟΧ ανέβασε «στροφές» και στο 76′ ο Μανωλάς με κεφαλιά λύτρωσε την ομάδα του.

Τα πράγματα έδειχναν να δυσκολεύουν για τον Φωστήρα μετά το 84′, όταν και αποβλήθηκε ο Μπίρης, αλλά στο 89′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον Μεντί να φέρουν το ματς στα ίσια.

Τελικά, οι Κρητικοί με πολύ άγχος κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της αξιόμαχης ομάδας του Ταύρου.

Μετά την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από την ΑΕΚ, ο Παναιγιάλειος πέρασε νικηφόρα από τον Πύργο επικρατώντας με 2-0 του Πανηλειακού. Στο 42΄ ο Μίλιεβιτς έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Αιγίου και στο 63΄ ο Σταμόγιαννος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Κατά τα άλλα, το ντέρμπι από τα παλιά ανάμεσα στην ΑΕΚ τον Απόλλωνα Σμύρνης, δεσπόζει στο πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής με την οποία συνεχίζεται το πρωτάθλημα το Σαββατοκύριακο.

Οι δύο ομάδες, που θεωρούνται τα φαβορί για άνοδο απ τον 1ο όμιλο, μπήκαν νικηφόρα στην διοργάνωση και αναμετρώνται στο ΟΑΚΑ με στόχο την νίκη που ισοδυναμεί με παραμονή στην κορυφή της βαθμολογίας.

Από τον 2ο όμιλο, ξεχωρίζουν οι αναμετρήσεις του Αγροτικού Αστέρα με την Λάρισα, του Φωκικού με την Λαμία και του Ηρακλή με τον Ολυμπιακό Βόλου.