13.5 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Τα Μετέωρα τη πρόκριση στην ρώσικη ρουλέτα (ΦΩΤΟ)

Ύστερα από ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς τα Μετέωρα νίκησαν με 6-5 στα πέναλτι την Φήκη κι αφού η κανονική περίοδος του αγώνα και η 30λεπτη παράταση τελείωσαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.
Στα πέναλτι τα Μετέωρα αν και βρέθηκαν να χάνουν με 3-1 κατάφεραν κι έκαναν κι εκεί ανατροπή και πήραν την νίκη-πρόκριση με 6-5 και πέρασαν γι’ ακόμη μία φορά στην ιστορία της στην ημιτελική φάση του κυπέλλου.
Όσον αφορά το παιχνίδι χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες με την μερίδα του λέοντος να ανήκει στα Μετέωρα, αλλά και η Φήκη είχε ορισμένες κλασικές ευκαιρίες. Με άλλα λόγια το παιχνίδι ήταν χορταστικό σε φάσεις, νηστίσιμο όμως σε γκολ.
Σουτ του Αγγελάκη στο 25′ απόκρουσε ο Ντόβας, ο Ζελενίτσας αφύλαχτος πήρε την κεφαλιά στο 39′ αλλά ο Γεωργίου απόκρουσε πάνω στην γραμμή. Σουτ του αφύλαχτου Αυγέρου κατέληξε πάνω στον Ντόβα στο 43′ ενώ τετ-α-τετ του Τζοβάρα στο 44′ αποκρούστηκε από τον Γεωργίου.
Στο 55′ ο Μόκας ήταν τετ-α-τετ με τον Ντόβα, αλλά πλάσαρε άουτ, ενώ στο 78′ νέο τετ-α-τετ για τα Μετεώρα με τον Κεραμά αποκρούστηκε από τον Ντόβα.
Η Φήκη στο 88′ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Νούλα όταν απέναντι από τον Γεωργίου δεν μπόρεσε να τον νικήσει.
Στην παράταση η πιο χαρακτηριστική ευκαιρία χάθηκε από τον Κεραμά που καθυστέρησε να σουτάρει αν κι απέναντι από τον Ντόβα στο 96′.
Τα πέναλτι.
Καραΐσκος 1-0, Κουβελάς (απόκρουσε ο Ντόβας), Ζαχαράκης (απόκρουσε ο Γεωργίου), Παπαγεωργόπουλος 1-1, Μπλέτσας 2-1, Γκόβαρης (άουτ), Τσερέπι 3-1, Ράπας 3-2, Τεντολούρης (δοκάρι), Γεωργίου 3-3, Ντόβας 4-3, Σιούτας 4-4, Ζυγρούρης 5-6, Σκρέκας 5-5, Στεφόπουλος (απόκρουσε ο Γεωργίου), Κεραμάς 6-5.
Διαιτητής ήταν ο Κουτσάγιας με βοηθούς τους Τζάνη και Τσακνή.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΜΕΤΕΩΡΑ: Γεωργίου, Χριστοδουλόπουλος, Τσιαντούλας (94′ Σιούτας), Σκρέκας, Γκόβαρης, Αυγέρος (90′ Βουλτσίδης), Παπαγεωργόπουλος, Ράπας, Αγγελάκης (70′ Κουβελάς), Κεραμάς, Μόκας.
ΦΗΚΗ: Ντόβας, Τεντολούρης, Ζελενίτσας, Τσερέπι, Τασιόπουλος (112′ Στεφόπουλος), Καραΐσκος, Νούλας, Τζοβάρτας (73′ Μπλέτσας), Μπαρμπαρούσης (55′ Ζυγούρης), Ζαχαράκης.