22.8 C
Τετάρτη, 29 Μαΐου, 2024

Τα Τρίκαλα πρόσφεραν θέαμα και χαρά στο φινάλε της Α1

Τα Τρίκαλα διέλυσαν τον Απόλλωνα με 84-67, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Ρόμπινσον (5/7τρ, 17π) και Σοκό (25π), ενώ οι τρικαλινοί φίλαθλοι αποθέωσαν τον κόουτς Φλεβαράκη ζητώντας να μείνει στον τρικαλινό πάγκο. Τέλος το γεγονός ότι τερμάτισαν στην 9η θέση δείχνει ότι υπάρχουν οι προϋποθέσεις για ένα καλύτερο αύριο για την ομάδα μπάσκετ των Τρικάλων.
Το ματς
Τα Τρίκαλα στο 5′ προηγήθηκαν με 10-7 με κάρφωμα του Μπράουν, αλλά και με +4 (17-13) ύστερα από τρίποντο του Ρόμπινσον, ο οποίος στην συνέχεια με νέο σουτ από την περιφέρεια διαμόρφωσε το 23-15 στο σκορ, με το 23-17 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον “καυτό” Ρόμπινσον να είναι και πάλι εύστοχος από την περιφέρεια, διαμορφώνοντας το 34-30. Ο Τζαουάρα έφερε το σκορ στα ίσα (41-41), με το 48-44 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, με τους Σοκό (18π) και Ρόμπινσον (4/5τρ, 14π) να οδηγούν τους γηπεδούχους, με τον Ντίλαρντ (20π, 4/5τρ) να αντιστέκεται για τους Πατρινούς.
Στην τρίτη περίοδο τα Τρίκαλα πάτησαν… γκάζι, με τον Απόλλωνα να έχει παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση. Ο Βίλιαμσον με τρίποντο έφερε την διαφορά στο +10 (60-50) στο 25′, με τους γηπεδούχους ακολούθως να μετρούν ένα 11-0 σερί, “γράφοντας” το 71-50 στο 29′. Ο Τσιάρας στο τέλος εκτόξευσε την διαφορά στο +21, με το 75-54 να είναι το σκορ στο 30′.
Το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Σοκό να φέρνει την διαφορά στο +23 (81-58) και τους γηπεδούχους να φτάνουν εύκολα στην νίκη με σκορ
Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-44, 75-54, 84-67
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Σοκό 25, Τσιάρας 5, Βίλιαμσον 11, Ρόμπινσον 17, Μπράουν 17, Κάντουγκαν 4, Τσιλούλης, Τζόουνς 2, Καλές 3, Βαρυτιμιάδης.
Απόλλων Π. (Μέξας): Ντίλαρντ 16, Κουζέλογλου 5, Μέιερ 2, Σάντλερ 4, Γουντς 16, Αργυρόπουλος, Βεργίνης 1, Μαστρογιαννόπουλος, Πάμλμπλαντ 11, Τζαουάρα 7, Λαμπρόπουλος 2, Νικολόπουλος 3.
Σώθηκε ο Κόροιβος, στα πλέι οφ το Ρέθυμνο
Η νίκη του Κοροίβου επί του Λαυρίου σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των Αρκαδικού και Τρικάλων κράτησαν την ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Στα πλέι οφ το Ρέθυμνο, μετά τις ήττες του Απόλλωνα Πατρών και του Λαυρίου.