26.4 C
Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

Τεράστια νίκη των Τρικάλων στο Ρέθυμνο

Μεγάλη νίκη στο «Μελίνα Μερκούρη» κατέκτησαν τα Τρίκαλα BC, ξεπερνώντας με 83-81 το εμπόδιο του Ρεθύμνου.

Σπουδαία νίκη πανηγύρισαν τα Τρίκαλα, που χάρη στην εμφάνιση του Αλεξ Χάρις αλλά και την ψυχραιμία τους από την γραμμή των βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα, πέρασαν από την έδρα του Ρεθύμνου με 81-83 για την 12η αγωνιστική!

Το Ρέθυμνο μπήκε καλύτερα στο ματς και αρχικά πήρε ένα μικρό προβάδισμα με 7-4 απέναντι στα Τρίκαλα, τα οποία βρήκαν ρυθμό και κατάφεραν έπειτα από τρίποντο του Χάρις να περάσουν μπροστά με 11-15 στο έκτο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο ο Σίμπσον πήρε το «όπλο» του και φρόντισε να δώσει πολύτιμους πόντους στο Ρέθυμνο, ώστε οι γηπεδούχοι να κλείσουν την πρώτη περίοδο με το ταμπλό να δείχνει 24-21 υπέρ τους.

Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη πήραν εκ νέου τα ηνία στο 13ο λεπτό και προηγήθηκαν με 28-29, αλλά ένα σερί 7-0 του Ρεθύμνου για το 35-29 τους αποσυντόνισε. Τα Τρίκαλα είχαν πρόβλημα στα ριμπάουντ, σε αντίθεση με το Ρέθυμνο που κυριάρχησε σε αυτόν τον τομέα και αυτό σε συνδυασμό με την πολυφωνία στην επίθεση των γηπεδούχων είναι τα στοιχεία που τους έδωσαν το προβάδισμα με 45-41 μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά.

Τρία συνεχόμενα τρίποντα και συνολικό σερί 11-0 τα Τρίκαλα ανέτρεψαν τα δεδομένα και άφησαν το Ρέθυμνο πίσω στο σκορ με 45-52 στο 24ο λεπτό! Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά ήταν αιφνιδιασμένοι από την καλή επιθετική λειτουργία των Τρικάλων και έτσι μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα με έντεκα πόντους και το 55-66!

Τα δεδομένα άλλαξαν στην τελευταία περίοδο. Το Ρέθυμνο βγήκε από τον λήθαργο, τα Τρίκαλα χώλαιναν στην άμυνα και έτσι με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Καλαμπόκη και Φαγιέ, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 73-76 δύο λεπτά πριν από το φινάλε! Το ματς πήγε στην ρουλέτα των βολών με τα Τρίκαλα να προηγούνται με 77-80 οκτώ δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Γιάννης Καλαμπόκης με δύο βολές έγραψε το 79-80.
Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-41, 55-66, 81-83
Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 17(2 τρ., 7 ρ.), Σχίζας, Κουμπούρας 6(1), Κάουνσιλ 6, Αλεν 7(2), Καλαμπόκης 18(1), Φαγέ 14, Σίνης, Χείλαρης, Κράβιτς 13, Αλίχοζιτς
Τρίκαλα (Φλβαράκης): Ινγκραμ 17(2 τρ, 6 ασ.), Νικολόπουλος 2, Τρέισι, Χάρις 23 (3/4τρ. 5 ασ.), Τσούπκοβιτς 13(3τρ.), Πάνος 8, Σπανός 3(1), Κάτζι 9(1), Χουχούμης 6(1), Μιλουτίνοβιτς 2