15.6 C
Trikala
Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

Τεσσάρα του Ηρακλή στην Καρδίτσα, νίκη και για τον Φωκικό

Με δύο τέρματα σε κάθε ημίχρονο ο Ηρακλής επικράτησε της Αναγέννησης Καρδίτσας κι έπιασε στην 1η θέση της κατάταξης του 2ου ομίλου τη Λαμία με 19 βαθμούς. Ο «Γηραιός» νίκησε άνετα 4-0 στην Καρδίτσα την Αναγέννηση και σημείωσε την 6η νίκη του σε 7 αγώνες για την 8η ημέρα του ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος της Football League (B’ Εθνική).

Στο 12′ ο Τσιλιανίδης εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας των γηπεδούχων και με εύστοχο πλασέ άνοιξε το σκορ για τον Ηρακλή. Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι παίκτες της Καρδίτσας, ο Κάσσος με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενουμένων στο 14′.

Στο Β’ ημίχρονο ο Περόνε με σουτ έκανε το 0-3 στο 61′, ενώ το σκορ ανέβασε στο 0-4 ο Πορτουλίδης με πέναλτι στο 87′, το οποίο κέρδισε ο Κυριακίδης από τον Γκουγκούδη, ο οποίος αποβλήθηκε.

Στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία του 2ου ομίλου, ο Φωκικός επικράτησε στην Άμφισσα του Αγροτικού Αστέρα με 2-0.

Έτσι ο Φωκικός κατέκτησε τη πρώτη φετινή νίκη του στη διοργάνωση και πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα» εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 30’ με ωραία ατομική ενέργεια και τελείωμα της φάσης από τον Σάιν, ενώ στο 42’ ο Καλλέργης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του μετά από έξοχη μεταβίβαση του Γεωργουσόπουλου.

Από τον 2ο όμιλο το παιχνίδι με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον είναι αυτό στη Ζάκυνθο μεταξύ της τοπικής ομάδας και της πρωτοπόρου Λαμίας.

Στον 1ο όμιλο, μια ακόμη νίκη θέλει να προσθέσει στο ενεργητικό της η ΑΕΚ η οποία θα παίξει στο Κρανίδι κόντρα στην Ερμιονίδα, ενώ σημαντικό είναι και το ματς στη Ριζούπολη μεταξύ του Απόλλωνα και των Χανίων.