25.2 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Τραγική εμφάνιση των Τρικάλων στην Καβάλα

Κατέρρευσαν τα Τρίκαλα στην τελευταία περίοδο και γνώρισαν μια πολύ βαριά ήττα στην Καβάλα.
Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών πανηγύρισε η ουραγός Καβάλα, η οποία πήρε βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή. Οι «αργοναύτες» επικράτησαν με 90-72 των Τρικάλων στο κλειστό της Καλαμίτσας, για την 15η ημέρα της Α1 Ανδρών, υποχρεώνοντας του φιλοξενούμενους στην 9η ήττα τους. Κορυφαίος των νικητών ο Ταπούτος, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (27) και ριμπάουντ (12).

Η αναμέτρηση κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, όταν η Καβάλα με ρεκόρ παραγωγικότητας (32 πόντοι!) πάτησε… γκάζι στην επίθεση, οικοδόμησε μία διαφορά ασφαλείας +11 (74-63 στο 34΄) και δεν κοίταξε πίσω.

Την ίδια στιγμή, τα Τρίκαλα προσπάθησαν από τα 6.75 να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση, αλλά με 4/20 τρίποντα στην αναμέτρηση δεν είχαν ελπίδες ανατροπής… Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης οι +21 βολές που εκτέλεσε η Καβάλα (25/31 έναντι 10/14 των Τρικάλων).

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 41-32, 58-55, 90-72

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκόντας-Μάνος-Γκούμας

ΚΑΒΑΛΑ (Γιατζόγλου): Λέιζερ 7 (1), Ουίλιαμς 20, ΜακΚι 2, Γιαννακίδης, Κρομά 13 (1), Βαν ντερ Μαρς, Ταπούτος 27 (1), Σταμπουλής 3 (1), Κοστόφ 18 (3), Καλαϊτζίδης, Δεμερτζής.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Καντούγκαν 9, Τσιάρας 11 (1), Κόντζερ 20 (1), Βίλιαλμσον 5 (1), Καλλές 4, Καραθανάσης, Ρόμπινσον 4 (1), Καλογιαννίδης 2, Μπράουν 18 (8 ριμπ.), Βαρυτιμιάδης.