23.8 C
Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

Φυσιολογικη ήττα από Ολυμπιακό για Τρίκαλα

Μόνος στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας βρέθηκε ο Ολυμπιακός στο κλείσιμο της αυλαίας της 5ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 87-72 των Τρικάλων στο ΣΕΦ και μετά τις ήττες της Νέας Κηφισιάς και του Ρεθύμνου βρίσκονται μόνοι πίσω από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Όπως ήταν λογικό οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη αντιμετώπισαν την αγώνα ως μια καλή προπονήση για το σπουδαίο παιχνίδι που ακολουθεί με την Ελευσίνα.

Κορυφαίοι του Ολυμπιακού οι Πέτγουεϊ και Χάντερ, οι οποίοι σημείωσαν από 12 πόντους, ενώ ο Σλούκας είχε το απόλυτο από τα 6.75 με 3/3 τρίποντα. Από τα Τρίκαλα προσπάθησαν οι Τρέισι και Τσούπκοβιτς με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Με ρεκόρ παραγωγικότητας στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός φρόντισε να «καθαρίσει» με το… καλημέρα την υπόθεση νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» από το 11-9 στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης έτρεξαν επιμέρους σκορ 20-8 και φρόντισαν με τη λήξη της πρώτης περιόδου να εξασφαλίσουν μία διαφορά ασφαλείας +14 πόντων (31-17).

Μεγάλος πρωταγωνιστής σε αυτό το διάστημα για τον Ολυμπιακό ο Μπρεντ Πέτγουεϊ, ο οποίος ήταν… ορεξάτος τόσο κοντά, όσο και μακριά από το καλάθι και σε 10 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 10 πόντους (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα) και μάζεψε 4 ριμπάουντ, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του Αμερικανού από τα 6.75 αποδείχθηκαν οι Σλούκας και Κατσίβελης.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ανέλαβε δράση η «ερυθρόλευκη» φροντ λάιν με τον Χάντερ να μην έχει αντίπαλο κάτω από τα καλάθια, σταδιακά ανέβασε στροφές και η περιφέρεια, ενώ με εξαιρετική άμυνα ο Ολυμπιακός πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +20 (54-34).

Η «ερυθρόλευκη» άμυνα και περιφέρεια δεν κατέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, τα Τρίκαλα τα… έσπασαν στα σουτ εντός παιδιάς και ο Ολυμπιακός, που κυριάρχησε σε ριμπάουντ και δημιουργία, χωρίς να απειληθεί έφτασε άνετα στο τελικό 87-72.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου-Τσούνας-Σκούτας

Τα δεκάλεπτα: 31-17, 54-34, 71-52, 87-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 12 (2), Χάντερ 12, Ντάνστον 8, Σπανούλης 10 (1), Ντάρντεν 2, Σλούκας 11 (3), Λαφαγιέτ 6, Χριστοδούλου, Αγραβάνης 5, Μάντζαρης 10 (1), Καββαδάς 4, Κατσίβελης 7 (2).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κώστας Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 2, Νικολόπουλος, Τρέισι 20 (2), Μπόουι 11, Τσούπκοβιτς 19 (5), Πάνος 6, Σπανός, Καμαριώτης, Ματαλών 8 (1), Βαρυτιμιάδης, Κάντζι 6.