19 C
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

ΑΟ Τρίκαλα -Διαγόρας 0-1: Η αγωνιστική κατηφόρα συνεχίζεται (63 ΦΩΤΟ)

Από το κακό στο χειρότερο βαδίζει στις τελευταίες αγωνιστικές ο ΑΟ Τρίκαλα. Σήμερα ήρθε το 0-1 από τον Διαγόρα Ρόδου, για να δείξει ότι η ομάδα του Αποστόλη Χαραλαμπίδη έχει χτυπητές αδυναμίες, που ίσως είχαν καλυφθεί στην αρχή του πρωταθλήματος με κάποιες αγωνιστικές επιτυχίες.

Σήμερα όμως η κατάσταση έδειξε ότι είναι άσχημη. Ήττα από τον Διαγόρα Ρόδου, με τον ΑΟΤ να μετράει 3 ήττες στην σειρά και 4 αγώνες χωρίς να σκοράρει. Ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 1ο λεπτό και κλασική ευκαιρία ο ΑΟΤ είχε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, με το δοκάρι του Νιάρου και ενώ ο αντίπαλος έπαιζε με 9 παίκτες.

Οι αναγνώστες του trikalaola.gr θα θυμούνται ότι και στις νίκες είχαμε γράψει ότι δια γυμνού οφθαλμού φαινόταν ότι σε σύγκριση με πέρυσι δεν είχε καλυφθεί το αγωνιστικό κενό των Πελάεθ και Λώττα. Απλώς τώρα βγαίνει και στο γήπεδο.

Όσο αφορά τον Διαγόρα του Σάκη Θεοδοσιάδη; Έβαλε το γκολ πριν καλά καλά ξεκινήσει το παιχνίδι και τελικά κατάφερε με αμυντικό  πλάνο και βάθος πάγκου να πάρει το διπλό, παρά το γεγονός ότι για περίπου 15 λεπτά έπαιζε με παίκτη λιγότερο και για 10 λεπτά με δύο παίκτες λιγότερους!

Η εικόνα του αγώνα

Στο 2΄ , το 0-1. Αιφνιδιασμός για τα Τρίκαλα, καθώς στην πρώτη επιθετική ενέργεια ο Διαγόρας άνοιξε το σκορ. Σέντρα από αριστερά του Κοντοχρήστου, στο δεύτερο δοκάρι δεν μάρκαρε κανείς και ο πρώην παίκτης του ΑΟΤ, Αλέξανδρος Σμυρλής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιακουμή.
Στο 5΄από καλή θέση σουτ ο Παπαγεωργίου η μπάλα κόντρα και κόρνερ στην πρώτη αντίδραση των Τρικάλων.
Στο 9΄ ο Αλμπάνης νέο σουτ πάλι κόντρα και κόρνερ η μπάλα.
Στο 23΄ σέντρα σουτ του Πιαστόπουλου, ο Τσέλιος έπεσε και μπλόκαρε στη γωνία.
Στο 35΄ο Φασίδης πάσαρε κάθετα στον Σταματή αλλά ο τελευταίος άνοιξε πολύ την μπάλα και πρόλαβε ο Τσέλιος και μάζεψε.
Ένα κακό δεύτερο μέρος είχε την πρώτη φάση στο 77΄σε κεφαλιά του Λινάρδου για τον Διαγόρα.
Στο 82΄ αποβλήθηκε με απ ευθείας κόκκινη κάρτα ο Μπαστακός για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Κεχαγιά.
Στο 85΄ με 9 παίκτες ο Διαγόρας καθώς ο Κάκκο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Στο 94΄ τα Τρίκαλα άγγιξαν την ισοφάριση με το σουτ του Νιάρου να βρίσκει το αριστερό κάθετο δοκάρι.

ΑΟ Τρίκαλα (Χαραλαμπίδης) Γιακουμής, Νιάρος, Πιαστόπουλος (74΄Ζησόπουλος), Σουλιώτης, Ριζογιάννης, Σκόνδρας (74΄Σιλβάνο Νατέρ), Παπαγεωργίου, Φασίδης (42΄λ.τρ. Ευθυμίου), Κεχαγιάς, Σταματής, Αλμπάνης (57΄ λ.τρ. Ελευθεριάδης).

Διαγόρας Ρόδου (Θεοδοσιάδης) Τσέλιος, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος (84΄Αυγενικού), Ρουγκάλας, Κωστούλας, Ντοριβάλ (57΄Λινάρδος), Αθανασίου (84΄Σεληνιωτάκης), Αλάεθ (57΄Κάκκο), Μπαστακός, Μασούρας, Σμυρλής.

Διαιτητές Δραγάτης (ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής), Αραβίδης (ΕΠΣ Αθηνών), Νίκζας (ΕΠΣ Λάρισας). 4ος διαιτητής Θεοχάρης (ΕΠΣ Θεσσαλίας-Μαγνησία)

Κίτρινες κάρτες Ευθυμίου (ΑΟ Τρίκαλα), Ριζογιάννης (ΑΟ Τρίκαλα),Μασούρας (Διαγόρας), Κάκκο (Διαγόρας)
Αποβολές Μπαστακός (Διαγόρας), Κάκκο (Διαγόρας)

Ισοπαλία είχαμε στο σημαντικότερο ματς ανάμεσα σε Ιωνικό και Λεβαδειακό, ο Εργοτέλης παραμένει πρώτος, ενώ ανέβηκαν θέσεις ο Διαγόρας και η Ξάνθη. Στην 10η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 2 σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Εργοτέλης-Παναχαϊκή 1-0 (71′ Μπουρσέλης)
Δόξα Δράμας-Καραϊσκάκης 0-0
Απόλλων Λάρισας-Χανιά 1-0 (61΄ Ομπράντοβιτς)
ΑΟ Τρίκαλα-Διαγόρας 0-1 ( 2΄Σμυρλής)
Ιωνικός-Λεβαδειακός 1-1 (27΄Κάστρο-69΄Νίκας)
Ξάνθη-Ιεράπετρα 2-1 (25΄Σιατραβάνης, 84΄Τάτος-42΄πεν. Βιογατζής)