18.8 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΑΟ Τρίκαλα: Ποδοσφαιρική μαγεία! (ΒΙΝΤΕΟ)

Είναι ο ΑΟ Τρίκαλα και είναι αδύνατο να χάσει! Αυτή είναι η ποδοσφαιρική πραγματικότητα που ξεδιπλώνεται αγωνιστική με αγωνιστική. Για την 11η αγωνιστική ο ΑΟΤ πέρασε με 0-1 από την Καλαμάτα, με γκολ πέναλτι στο τελευταίο… δευτερόλεπτο του αγώνα, αλλά ήταν δίκαιο και έγινε πράξη! Ο ΑΟΤ σαφώς ανώτερος από τον αντίπαλο πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό και δικαιώθηκε, έτσι μπορούμε να μιλάμε για ποδοσφαιρική μαγεία, αφού ξέφρενη πανηγυρισμοί ξέσπασαν μετά το τέλος του αγώνα, τόσο από τους πρωταγωνιστές, όσο και από τους φιλάθλους που είδαν τον αγώνα τηλεοπτικά.

Ο ΑΟΤ συνεχίζει αήττητος, πρώτος και υποδεικνύει ότι είναι μια διαφορά η καλύτερο ομάδα στην Φούτμπολ Λιγκ.

Η Τρικαλινή ομάδα πέρασε με νίκη και από την έδρα της Καλαμάτας και παραμένει πρώτος και αήττητος στο πρωτάθλημα της φουτμπολ λιγκ με 7 νίκες και 4 ισοπαλίες.  Αν και η Τρικαλινή ομάδα θα μπορούσε να είχε καθαρίσει τον αγώνα πιο νωρίς καθώς έχασε τρεις τεράστιες ευκαιρίες, το κατάφερε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων καθώς κέρδισε ο Σταματής πεντακάθαρο πέναλτι και ο Ριζογιάννης (ένα μεγάλο μπράβο στον διαιτητή που έκανε αυτό που επιβάλει ο κανονισμός και η δικαιοσύνη) που το εκτέλεσε έδωσε το τρίποντο στα Τρίκαλα. Η ομάδα αυτή αρνείται να χάσει και συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της για την άνοδο στην Σούπερ Λιγκ 2.

Δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες είχε ο Α Ο Τρίκαλα στο πρώτο ημίχρονο με τον Σταματή να ανοίξει το σκορ, αλλά ο επιθετικός της ομάδας της έχασε. Ειδικά η δεύτερη ήταν απίστευτη. Τα Τρίκαλα ήταν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο από τους γηπεδούχους, είχαν τον έλεγχο και δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1΄ Ανάποδο ψαλιδάκι ο Σταματής πάνω απο την εστία του Πάντου με το καλημέρα φάση έκανε ο ΑΟΤ.
3΄ Ο Γιακουμής έπεσε στα πόδια του Στεργίδη και μάζεψε την μπάλα .
31΄Μάζεψε ο Γιακουμής την μπάλα μετά από σουτ του Βουκμίροβιτς.
38΄ Μεγάλη ευκαιρία τα Τρίκαλα. Ο Τεγούσης έδωσε κάθετα την μπάλα στην περιοχή στον Σταματή, αυτός γύρισε , αλλά απέναντι στην αντίπαλη εστία σούταρε άστοχα.
41΄Απίστευτη ευκαιρία τα Τρίκαλα. Ο Πάντος έκανε λάθος πάσα, ο Νιάρος με κεφαλιά έκλεψε και πάσαρε στον αφύλαχτο Σταματή αλλά ο επιθετικός του ΑΟΤ πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα ενώ είχε όλο τον χρόνο ακόμη και να ντριμπλάρει αλλά και να πλασάρει πιο ψύχραιμα. Πολύ μεγάλη φάση για τα Τρίκαλα.

48΄ Ένα σουτ του Ζαχαρόπουλου για την Καλαμάτα η μπάλα πέρασε έξω.
55΄ Σουτ ο Βουκμίροβιτς, ο Γιακουμής μπλόκαρε την μπάλα.
73΄ Η τρίτη πολύ μεγάλη ευκαιρία του ΑΟΤ στον αγώνα. Ο Παπαγεωργίου βγήκε στην αντεπίθεση μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Τεγούση αλλά ο μέσος του ΑΟΤ από μισό μέτρο αστόχησε.
77΄Φάουλ ο Δήμος μπλόκαρε την μπάλα ο Γιακουμής.
78΄Σέντρα ο Νιάρος η μπάλα πέρασε στην περιοχή δεν βρέθηκε κάποιος να την σπρώ ξει στα δίχτυα.
81΄ Ο Άλεξιτς έφυγε στον χώρο μπήκε στην περιοχή τον πρόλαβε τελευταία στιγμή ο Τσιβελεκίδης και τον έκοψε.
90΄Ο Σταματής σε καλή θέση δεν έκανε καλή σέντρα η μπάλα έξω.
91΄Σέντρα ο Στεργίδης, κεφαλιά ο Ράκιτς η μπάλα πάνω από την Τρικαλινή εστία.
93΄Πέναλτι κέρδισε ο ΑΟΤ. Ο Καντούτσης γκρέμισε τον Σταματή στην περιοχή καθώς τον τράβηξε με το χέρι και ο Ντάουλας έδωσε το πέναλτι .
94΄ 0-1 . Ο Ριζογιάννης το εκτέλεσε η μπάλα στα δίχτυα, ο ΑΟΤ απέδρασε με το μεγάλο διπλό από την Καλαμάτα.

Καλαμάτα (Θεοδοσιάδης) Πάντος, Γκελκέρια, Κωνσταντινόπουλος, Τσιβελεκίδης, Καντούτσης, Τζόκιτς (57΄Καζβιρόπουλος), Ζαχαρόπουλος, Στεργίδης, Αλεξόπουλος (66΄Ράκιτς), Μπάμπης, Βουκμίροβιτς (71΄ Δήμος).

Α Ο Τρίκαλα (Αμανατίδης) Γιακουμής, Σανδραβέλης, Γιαννίτσης, Νιάρος, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Τεγούσης, Γρηγορόπουλος (60΄Παπαγεωργίου), Σταματής, Λώττας (64΄Τσίπρας), Πελάεθ (80΄Άλεξιτς)

Διαιτητές Ντάουλας (ΕΠΣ Δυτικής Αττικής) -Γεωργακόπουλος (ΕΠΣ Πειραιά) – Πλάκας (ΕΠΣ Δυτικής Αττικής). 4ος Κακριδής (ΕΠΣ Κορινθίας).

Κίτρινες κάρτες Γιαννίτσης ( ΑΟΤ), Μπάμπης (Καλαμάτα),Τσιβελεκίδης (Καλαμάτα), Τεγούσης (ΑΟΤ), Κωνσταντινόπουλος (Καλαμάτα)