15 C
Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Άσχημα μαντάτα! Έχασε ο ΑΟΤ από Παναχαϊκή και μπήκε σε μπελάδες!

Δεν ξέρουμε πως τα κατάφερε ο ΑΟ Τρίκαλα, αλλά μετά τη σημερινή ήττα με 2-1 από την Παναχαϊκή και τη νίκη του Καραϊσκάκη Άρτας στην Δόξα Δράμας για να μπει σε μπελάδες παραμονής ο ΑΟΤ θα πρέπει να νικήσει την επόμενη αγωνιστική την ομάδα της Μακεδονίας, ώστε να μην δει μπροστά το φάντασμα του υποβιβασμού!

Βέβαια με τόσα λάθη που έγιναν κατά την φετινή περίοδο όλο αυτό το σκηνικό μόνο έκπληξη δεν δημιουργεί.

Όσο αφορά τον σημερινό αγώνα; Ο Βασίλης Καλογιάννης είχε την… έμπνευση να χρησιμοποιήσει παίκτες που δεν είχαν παίξει ποτέ ως βασικοί.

Έμειναν στον πάγκο παίκτες βασικοί στα προηγούμενα παιχνίδια όπως ο Πιαστόπουλος, ο Σουλιώτης και ο Παπαγεωργίου και ξεκίνησε ο … Κλεμέντε , ο Ντιαλόσι, ο Κεχαγιάς, ένα σχήμα που ήταν -δικαιολογημένα – σε τρικυμία για τα πρώτα λεπτά. Ενώ το σκορ είχε φτάσει στο 2-0 είχαμε αλλαγές (!!!) στην 11αδα, στο 23΄ έγιναν δύο αλλαγές για τα Τρίκαλα με τους Κλεμέντε και Κεχαγιά να βγαίνουν από τον αγώνα και να μπαίνουν στο παιχνίδι ο Πιαστόπουλος και ο Σουλιώτης. Και η ομάδα διορθώθηκε κάπως και κατάφερε να μειώσει με τον Σταματή πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο.

12΄1-0. Εξαιρετική μπαλιά του Κουσκουνά και ο Παπαδόπουλος με υποδειγματικό τελείωμα άνοιξε το σκορ . Το πρώτο γκολ του Παπαδόπουλου με τη φανέλα της Παναχαϊκής.

20΄2-0. Καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μαυροβούνιου εξτρέμ Μπάτροβιτς, ένα από τα καλύτερα γκολ φέτος στην Superleague 2 και δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους.

35΄2-1. Ο Σταματής έφυγε στην πλάτη της άμυνας, ο Κολοβούρης απέκρουσε εντυπωσιακά το πρώτο σουτ, αλλά ο επιθετικός του ΑΟΤ στην επαναφορά σκόραρε και μείωσε .

Στο 70΄ πολύ μεγάλες ευκαιρίες η Παναχαϊκή με τον Περλιέσι να βγάζει σωτήρια προσπάθεια του Κουσκουνά, ενώ προηγήθηκε σουτ του Μπάτροβιτς και τους γηπεδούχους να υποστηρίζουν ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή.

Στο 93΄ τα Τρίκαλα στάθηκαν άτυχα καθώς ο Σταματής είχε σουτ στο δοκάρι.

Παναχαϊκή (Χρήστος Καραπίτσος) Κολοβούρης, Μαρκοπουλιώτης, Πάνος (59΄Τσερούτι), Λαρέα, Μπρους, Αργυρόπουλος (59΄Μουστακόπουλος), Ανάκογλου (79΄Σκεπετάρης), Παπαδόπουλος(59΄Γιούσης), Μπάτροβιτς, Κουσκουνάς, Μασούρας.

ΑΟ Τρίκαλα (Βασίλης Καλογιάννης): Περλιέσι, Ριζογιάννης, Σκόνδρας, Πέλκας, Τάχατος, Ευθυμίου (68΄λ.τρ. Πανίδης), Νιάρος, Κεχαγιάς (23΄Πιαστόπουλος), Ντιαλόσι (62΄Παπαγεωργίου), Κλεμέντε (23΄Σουλιώτης), Σταματής.

Διαιτητές Περράκης (Αθήνας),Κόλλιας (Ηπείρου), Κάλλης (Αν. Αττικής),4ος Μπακογιάννης (Αθήνας)

Κίτρινες κάρτες Λαρέα (Παναχαϊκή), Κουσκουνάς (Παναχαϊκή), Μουστακόπουλος (Παναχαϊκή), Μπάτροβιτς (Παναχαϊκή), Τσίρκοβιτς (Γεν. Αρχηγός Παναχαϊκής), Πιαστόπουλος (ΑΟ Τρίκαλα)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Παναχαϊκή-ΑΟ Τρίκαλα 2-1 (14′ Παπαδόπουλος,18′ Μπάτροβιτς-35′ Σταματής)
Απόλλων Λάρισας-ΟΦ Ιεράπετρας 1-0 (6’Σέχου)
Δόξα Δράμας-ΑΕ Καραϊσκάκης 2-4 (23′ Σαμπανίδης,72’Πινδώνης-60’Ναζίμ,80′ Μπρέμπος,81’Ρούνεϊ,84′ Δούμτσιος)