27 C
Τετάρτη, 29 Μαΐου, 2024

Μπαράζ Γ’ Εθνικής: Νίκη οξυγόνο για τα Μετέωρα

Τα Μετέωρα κέρδισαν 2-1 στη Κοζάνη τον ΠΟ Κοίλων και συνεχίζουν την προσπάθεια ανόδου για την Γ’ Εθνική. Αυτοί ήταν και οι πρώτοι 3 βαθμοί για την ομάδα της Καλαμπάκας.

Η ομάδα του Γιώργου Λουλέ ξεκίνησε επιθετικά το παιχνίδι αφού στόχος της ήταν να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους πρώτα απείλησαν στο 6’ με τον Μαρούδα (τετ-α-τετ μπλόκαρε ο Γρηγοριάδης) «άνοιξαν» το σκορ με τον Ψαθογιαννάκη στο 7’ κάνοντας το 0-1, μετά από ατομική προσπάθεια και να δίνει ώθηση στους συμπαίκτες του για την συνέχεια ενός κρίσιμου αγώνα.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στην επανάληψη τα Μετέωρα σκόραραν ακριβώς στο ίδιο τάϊμινγκ.

Στο 52’ λοιπόν ο Νικλητσιώτης πέτυχε το 0-2 δίνοντας σοβαρό προβάδισμα στα Μετέωρα σ’ ένα καθοριστικό σημείο του αγώνα.

Οι παίκτες του Γιώργου Λουλέ πίεσαν και για τρίτο γκολ, ωστόσο μετά το 65’ οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές παίζοντας για το γκολ.

Αυτό έγινε στο 75’ με τον Αθανασιάδη να πετυχαίνει το 1-2 και να κρατάει «ζωντανή» την ομάδα του.

Από κει και πέρα, δεν άλλαξε τίποτα αν και ο Κοίλων προσπάθησε με κάθε τρόπο για την ισοφάριση, χωρίς ωστόσο να απειλεί σημαντικά.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΚΟΙΛΩΝ ΚΟΖΑΝΗΣ: Γρηγοριάδης, Παπαδόπουλος, Ζιώγας (46’ Σαμαράς), Σαλονικίδης, Παπανικολόπουλος, Δραγώγιας (56’ Λίτσιος), Γιαμουρίδης (65’ Μακρίδης), Σαββίδης, Νικολαϊδης (85

Ρουμπάλας), Κιπιρτσόγλου, Αθανασιάδης.

ΜΕΤΕΩΡΑ: Γκουλιώνης, Νταλούκας, Ράτζας Δ., Δρόσος, Φορτούνης, Καραμούζης, Θώμος (81’ Ράτζας Σ.), Μαρούδας, Καλτσάς )75’ Κατσιούλας), Ψαθογιαννάκης (81’ Σινάνης), Νικλητσιώτης (65’ Κοτσιλιάνος).

Τα αποτελέσματα: 2η αγωνιστική
ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης – ΑΣ Μετέωρα 1-2
Ολυμπιακός Βόλου – Μαλεσίνα 1-0
Νεοχώρι Γρεβενών-Ατρόμητος Παλαμά 0-3 ά.α.
Ρεπό: Ανθούπολη Λάρισας