16.6 C
Trikala
Παρασκευή, 24 Μαΐου, 2024

Διάκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Cheerleading για τους Τρικαλινούς Ευαγγελία Βενέτη και Φίλιππο Θεοχάρη (βίντεο)

Κάτι που μέχρι τώρα δεν έχει ξανασυμβεί!

Οι αθλητές Cheerleading (Ολυμπιακό Άθλημα), Ευαγγελία Βενέτη και Φίλιππος Θεοχάρης, στο Παγκόσμιο  Πρωτάθλημα Cheerleading που έγινε προχθές Μ. Πέμπτη στο Ορλάντο της Αμερικής, ανάμεσα σε 18 χώρες που έπαιρναν μέρος, μπήκαν αρχικά στη δεκάδα στον 1ο γύρο και στη συνέχεια στο 2ο γύρο κατέκτησαν την 9η θέση!

Συγκίνηση όταν βγήκε το ζευγάρι στον αγωνιστικό χώρο με τις οθόνες να δείχνουν την Ελληνική σημαία, ενώ με ελληνικές σημαίες ήταν στο κοινό και Έλληνες ομογενείς!

Σημειωτέο πως η Ευαγγελία και ο Θεοχάρης πληροφορήθηκαν τις τελευταίες μέρες πως θα συμμετάσχουν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, μετά από πρόσκληση της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Cheerleading η οποία κάλυψε και τα έξοδα της μετακίνησής τους μαζί με τους συνοδούς τους.

Την χορογραφία την διαμόρφωσε τις τελευταίες μέρες η Ευαγγελία Βενέτη, ενώ τα ζευγάρια των άλλων χορών την είχαν δουλέψει πολλούς μήνες πριν, πράγμα που καθιστούσε μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας για το Ελληνικό ζευγάρι. Παρόλα αυτά και με αυτή την λίγη προετοιμασία, κατέκτησαν την 9η θέση Παγκοσμίως.

Σημειωτέο πως η Ευαγγελία και ο Θεοχάρης, αθλητές του ΑΣΤ Εύαθλοι, είναι πρωταθλητές Ελλάδος cheer hip hop και Κυπελλούχοι Ελλάδος αντίστοιχα, συμμετείχαν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ζευγαριών CHEERLEADING του 2018 και κατέκτησαν την  4η θέση στην κατηγορία τους ανάμεσα σε 20 συμμέτοχες από 16 χώρες, ενώ το καλοκαίρι θα μεταβούν στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Cheerleading που θα διεξαχθεί στη Ρωσία.

Δείτε το βίντεο που έχει ανέβει στο facebook από την Παγκόσμια Ομοσπονδία την ώρα που αγωνίζονται τα Τρικαλινά παιδιά.