25.8 C
Σάββατο, 1 Ιουνίου, 2024

Εφιαλτικός αποκλεισμός για Ολυμπιακό

Tον απόλυτο εφιάλτη έζησε ο Ολυμπιακός στον αγώνα ρεβάνς του με αντίπαλο την Μακάμπι Χάιφα, γνωρίζοντας οδυνηρό αποκλεισμό μέσα στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Οι Πειραιώτες, μετά το 1-1 στο Ισραήλ, ήθελαν νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να συνεχίσουν την προσπάθειά τους για είσοδο στους ομίλους, ωστόσο πραγματοποίησαν μία εμφάνιση κατώτερη των προσδοκιών και εν τέλει συνετρίβησαν με 4-0 από το συγκρότημα του Μπακχάρ.

Έτσι διατηρήθηκε η κακή παράδοση που έχει απέναντι σε ομάδες από το Ισραήλ για την ομάδα του Μαρτίνς, που θα συνεχίσει στο Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει την Σλόβαν Μπρατισβάλ

Ο αγώνας

Mε τους χειρότερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, καθώς βρέθηκε με το… καλημέρα να κυνηγά στο σκορ τους Ισραηλινούς.

Στο 6ο λεπτό ο Σερί με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Βάτσλικ, ο οποίος δεν αντέδρασε καλά και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του, γεγονός που κάνει το έργο των Πειραιωτών για την πρόκριση ακόμη πιο δύσκολο, δεδομένου ότι πλέον χρειάζονται δύο γκολ για να περάσουν.

Με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκονται σε σύγχυση από το γρήγορο 0-1 οι Ισραηλινοί απείλησαν και πάλι στο 7ο λεπτό, με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια την μπάλα, μετά το σουτ του Μοχάμεντ

Στο 12ο λεπτό σε εκτέλεση κόρνερ ο Τικίνιο έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Πλάνιτς. Πάντως ο Πολωνός ρέφερι δεν είδε την παράβαση, κι έτσι ελλείψει VAR, σε μία φάση που οι «ερυθρόλευκοι» θα έπρεπε να κερδίσουν πέναλτι, εν τέλει δεν παίρνουν τίποτα.

Στο 25ο λεπτό ο Μπουχαλάκης σκόραρε από κοντά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά το γκολ του δεν μέτρησε καθώς η μπάλα βρήκε (και) στο χέρι του, στην προσπάθειά του να κάνει κοντρόλ.

Στη συνέχεια οι Πειραιώτες πίεσαν για την ισοφάριση, ωστόσο οι προσπάθειές τους για το γκολ δεν στέφθηκαν με επιτυχία.

Μάλιστα τα πράγματα θα μπορούσαν να γίνουν ακόμη χειρότερα για αυτούς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ωστόσο ο Βάτσλικ ενήργησε σωτήρια σε τετ-α-τετ με τον Ντέιβιντ και κάνοντας μεγάλη απόκρουση στο σουτ του, αποσόβησε το δεύτερο γκολ.

Στο β’ ημίχρονο οι πρωταθλητές Ελλάδας παρατάχθηκαν με μία αλλαγή, καθώς ο Μαρτίνς απέσυρε τον Μπουχαλάκη, περνώντας στη θέση του τον Καρβάλιο, προκειμένου να κυκλοφορήσει καλύτερα η μπάλα στο τελευταίο τρίτο, εκεί που ο Ολυμπιακός δεν έχει καταφέρει να χτίσει επιθέσεις και να πατήσει περιοχή στο ανοιχτό παιχνίδι.

Και αφού στο 60′ η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Τικίνιο (έκανε σουτ από τη μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα χτύπησε σε σώματα) ένα λεπτό αργότερα ήρθε το 0-2, όταν από σέντρα του Χαζίζα ο Πιερό στην πλάτη της άμυνας έπιασε την κεφαλιά και παραβίασε την εστία του Βάτσλικ.

Με την άμυνα των Πειραιωτών να… μπάζει από παντού ήρθε και το 0-3 στο 65′. Ο Κορνού έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μανωλάς εχασε τον Πιερό κι αυτός και πάλι με κεφαλιά νίκησε ξανά τον Βάλτσικ, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ.

Ολυμπιακός-Μακάμπι Χάιφα 0-4

Γκολ: 6′ Σερί (Μακάμπι), 61′, 65′ Πιερό (Mακάμπι), 87′ Φανί (Μακάμπι)

Κίτρινες: Τικίνιο (Ολυμπιακός), Σισέ (Ολυμπιακός), Αζίζα (Μακάμπι), Ρέαμπτσιουκ (Ολυμπιακός), Μοχάμεντ (Μακάμπι), Κανέ (Ολυμπιακός)