13.8 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Εύκολη νίκη του Διγενή επί της ΑΕΤ (55 ΦΩΤΟ – ΒΙΝΤΕΟ)

Χωρίς ιδιαίτερο κόπο ο Διγενής Νεοχωρίου πέρασε με 0-5 από την έδρα της ΑΕΤ στο Κηπέκι για την 7η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α’ Ερασιτεχνικής.

Αν και η ομάδα του Στέργιου Στάμου απείλησε πρώτη με σουτ του Τσαρούχα στο 2’ το οποίο εξουδετέρωσε ο Ευαγγέλου διώχνοντας με τα πόδια, στη συνέχεια ο «Διγενής» ανέλαβε δράση και στο 17’ «άνοιξε» το σκορ με κεφαλιά του Παπαδόπουλου κάνοντας το 0-1.
Στο 25’ ο Βασιλείου αστόχησε στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα άουτ, ενώ στο 32’ ο Τσιαμάντας εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο και κατέληξε στα δίκτυα του Παπαγεωργίου (0-2).
Στο 45’ ο Μαχαίρας νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της ΑΕΤ και το σκορ δεν άλλαξε.
Στο ξεκίνημα όμως της επανάληψης το Νεοχώρι πέτυχε το 0-3. Από συνδυασμό Παπαδόπουλου- Βασιλείου ο τελευταίος πέρασε κάθετη πάσα στον Τσιούφη και αυτός σκόραρε.
Στο 55’ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν ν’ ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ με τον Βαρναβίδη να βρίσκεται σε θέση βολής από αριστερά αλλά ο Παπαγεωργίου απέκρουσε το σουτ του αντιπάλου.
Νέα προσπάθεια του «Διγενή» με τον Τσιούφη να μην μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα της ΑΕΤ, ο οποίος απέκρουσε το κοντινό σουτ.
Στο 62’ από σέντρα του Τσιαμάντα και πάλι ο Τσιούφης από πλεονεκτική θέση δεν σκόραρε.
Στο 70’ το Νεοχώρι πέτυχε και το 0-4. Από πάσα του Κουρκουλιώτη ο Βαναβίδης νίκησε τον Παπαγεωργίου.
Η ΑΕΤ προσπάθησε για το γκολ της τιμής με τον Τσαρούχα να εκτελεί φάουλ από δεξιά, ο Νίστας πήρε την κεφαλιά στο 78’ αλλά ο Ευαγγέλου απέκρουσε, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Τσιόκας σούταρε από αριστερά σημαδεύοντας την εξωτερική πλευρά των δικτύων.
Το Νεοχώρι δεν είχε ολοκληρώσει την προσπάθειά του. Στο 87’ ο Μαίος δεν σπατάλησε την ευκαιρία που του δόθηκε και από θέση τετ-α- τετ διαμόρφωσε το τελικό 0-5.