16.6 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Εντός έδρας νίκη για τον Πασιαλή εναντίον του Ίκαρου Νεάπολης

Καλή εμφάνιση και νίκη για την ομάδα του Γ.Σ. Μουζακίου που επιβλήθηκε εντός έδρας της ομάδας του Ίκαρου Νεάπολης με σκορ 72-56.

Σε ένα παιχνίδι με μεγάλο βαθμό δυσκολίας οι παίκτες του Στέφανου Μπελάγια εμφανίστηκαν συγκεντρωμένοι και αποφασισμένοι για τη νίκη,  απέναντι σε ένα καλοδουλεμένο και ταλαντούχο σύνολο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν καλύτερα, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα βραχείας κεφαλής 19-16. Στη συνέχεια ανέβασαν και άλλο την απόδοση τους και με κορυφαίο παίκτη τον Θοδωρή Ψύρρα που έδωσε πολλές λύσεις σε άμυνα και επίθεση διευρύνοντας έτσι τη διαφορά στους 7 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου (34-27).

Με τη έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε και η αντίδραση των παικτών του Ίκαρου Νεάπολης με κορυφαίο παίκτη τον Σταμάτη που πέτυχε 14 πόντους με 3 τρίποντα και τη διαφορά να μειώνεται στο καλάθι (48-46).

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Μουζακίου βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό διεύρυναν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, φθάνοντας τελικά σε μια εύκολη επικράτηση. Για την ομάδα του Μουζακίου πρώτος σκόρερ ήταν ο νεαρός Τσούκας με 28 πόντους και 2 τρίποντα και ο Ελευθερίου με 11 πόντους και 1 τρίποντο.

Επόμενο, εκτός έδρας, παιχνίδι για τον Γ. Σ. Μουζακίου είναι ένα τοπικό ντέρμπι με την ομάδα της Ακαδημίας Καλαθοσφαίρισης Καρδίτσας.

Δεκάλεπτα: 19-16, 34-27, 48-46, 72-56

Γ.Σ.Πασιαλής Μουζακίου (Μπελάγιας): Ψύρρας 9(1), Τσούκας 28(2), Ελευθερίου 11(1), Κακκαβάς 5, Λαμπρινάκος, Σαββόγλου 6, Τσιτσώνης Κ., Μπαμπάκος 1, Χρηστάκος 4, Μπίζιος 8, Σταμούλης, Σκούρας.

Ίκαρος Νεάπολης (Κούρτοβιτς): Μυλωνάς 6, Σταμάτης 14(3), Κλεφτάκης 8(2), Γεωργαντάς 9, Ιωαννίδης 4, Κανάκης 3(1), Πηλίτσης3(1), Ντούσιος 3, Παπαμήλιος 4, Κοντονίνας 2.