16.5 C
Trikala
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Επιστροφή στις νίκες για τον μπασκετικό ΑΟΤ (Αποτελέσματα Α1 ΕΣΚΑΘ)

Την πέμπτη νίκη σε οκτώ αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ, σημείωσε η ομάδα του Α Ο Τρίκαλα, η οποία επικράτησε στο Δημοτικό κλειστό το βράδυ της Κυριακής 8/12, της Σπορτ Ακαδημίας Λάρισας, με σκορ 75-45. Στο πρώτο ημίχρονο αντιστάθηκαν οι φιλοξενούμενοι και πάλεψαν το ματς με αποτέλεσμα να κρατούν τον ΑΟΤ σε χαμηλά επίπεδα αλλά και να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Στην επανάληψη ο ΑΟΤ με δυνατή άμυνα και καλύτερες επιθέσεις περιόρισε την αντίπαλη ομάδα σε πολύ χαμηλά ποσοστά σκοραρίσματος ( Η Σπορτ Ακαδημία σημείωσε μόλις 18 πόντους σε όλο το δεύτερο μέρος) και με επιμέρους σκορ 22-9 και 20-9, η Τρικαλινή ομάδα, πήρε τις διαφορές και τη νίκη στην αναμέτρηση.

Δεκάλεπτα 15-13, 33-27, 55-36, 75-45

ΑΟΤ (Τσιμούρτος) Λεπενιώτης 25 (2) ,Γκαντιάς 18(2) , Σοφικίτης 4,Γουλιώτης 4, Απέργης 4, Ούτος 3 (1), Διαλεσιώτης, Φούντας 17 (1), Μερίτσης.

Σπορτ Ακαδημία (Θεοδωρόπουλος): Στεφούδης 6 (1), Νιαούδης, Αντύπας 11(1), Μαγρίζος 1, Μπαγκούας , Θεοδώρου 1, Γκατζούνης , Χήρας 8 (2), Χασιώτης 11, Νασίκας 7.