25.2 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Ήττα των Δαναών από την ΑΕΛ

Δυνατή αναμέτρηση και ένα ματς ντέρμπι διεξήχθη στο κλειστό της Μπάρας, ανάμεσα στους Δαναούς Τρικάλων και την ΑΕΛ για την 21η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας και την θερμή συμπαράσταση 100 περίπου φίλων τους, κατάφεραν και κέρδισαν με 67-58 και θα παίξουν πλέον την πρωτιά στην κατηγορία την επόμενη αγωνιστική με την Ανόρθωση Βόλου.

Οι Δαναοί πάλεψαν πολύ απέναντι σε μια ομάδα που «καιγόταν» για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 10 πόντους διαφορά στην πρώτη περίοδο. Ανέκαμψαν οι Δαναοί, μειώνοντας στους 4 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου. Κακό τρίτο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους, καλό για τους φιλοξενούμενους, η ΑΕΛ έχτισε διαφορά 11 πόντων. Δεν τα παράτησαν οι παίκτες των Δαναών και 1΄ πριν το τέλος μείωσαν στους 4 πόντους, άντεξε όμως η ΑΕΛ και πήρε την σημαντική νίκη.

Δεκάλεπτα 11-21, 31-35, 38-53, 58-67