12.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

ΚΡΟΝΟΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ – Γ.Σ. ΜΟΥΖΑΚΟΥ 61-70

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑΘ ο Γ.Σ. Μουζακίου καθώς επιβλήθηκε εκτός έδρας της ομάδας του Κρόνου Τυρνάβου με σκορ 61-70.

Σε ένα ακόμα παιχνίδι η τοπική ομάδα αγωνίστηκε με αρκετές ελλείψεις καθώς δεν είχε στη διάθεση της τους τραυματίες Ελευθερίου και Τσίγκα, ενώ για διαφορετικούς λόγους απουσίαζαν οι Σκούρας και Βασιλείου.

Με αυτή τους τη νίκη η ομάδα του Μουζακίου ανέβηκε στη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι μουδιασμένα ξεκίνησαν οι κιτρινόμαυροι με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να είναι ισορροπημένο για τις δυο ομάδες και να λήγει 18-18.

Στην συνέχεια οι παίκτες του Στέφανου Μπελάγια ανέβασαν το ρυθμό στη επίθεση και βελτιώνοντας την αμυντική τους λειτουργία έκαναν ένα επιμέρους σκορ 13-25, κλείνοντας έτσι το ημίχρονο έχοντας μια διαφορά 12 πόντων (31-43).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Μουζακίου αύξησαν κι άλλο τη διαφορά που έφτασε στους 17 πόντους, όμως σε πολλά σημεία η έλλειψη συγκέντρωσης και η αμυντική ολιγωρία έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μειώσουν τη διαφορά στους 8 πόντους με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου(52-60).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν διαχείριση στο προβάδισμα τους και κατάφεραν να φθάσουν σε μια σχετικά εύκολη επικράτηση απέναντι σε μια νεανική ομάδα που έδειξε πολύ καλά στοιχεία στη οργάνωση και τον τρόπο παιχνιδιού της.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Μουζακίου είναι εντός έδρας με την ομάδα του Ίκαρου Νεάπολης.

Δεκάλεπτα: 18-18, 31-43, 52-60, 61-70

Διαιτητές: Μαραμής – Γκουλιώνης.

Κρόνος Τυρνάβου (Σαμαντζής): Νώτας 2, Γκουγκουστάμος Θ. 6, Καλόγηρος 19(1), Κατσικαβέλας 2, Κουρδουνούλης 4, Κακαδιάρης Α. 5(1), Γκουγκουστάμος Δ. 6 , Μπαράκος 13(1),  Νικολίτσας 2, Μπλάκος 2.

Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» (Μπελάγιας Σ.): Ψύρρας Θ. 7, Σταμούλης, Σαββόγλου 2, Αμβροσίου 13(1), Μπίζιος 4, Κακκαβάς 15(2), Λαμπρινάκος 4, Μπαμπάκος 2, Χρηστάκος 11(3), Τσούκας 12.