18 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Με νίκη ξεκίνησε ο Αστέρας Τρικάλων

Με νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Αστέρας Τρικάλων, ο οποίος στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του βόρειου ομίλου της Α2, επικράτησε εκτός έδρας του Πανσερραϊκού με σκόρ 38-53 το απόγευμα της Κυριακής στο ΔΑΚ Σερρών,
Οι παίκτες του Αστέρα μπήκαν υποψιασμένοι στο παρκέ και με άμυνα “man to man” κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα, προηγούμενοι με διαφορά στο τέλος του α΄ 10λέπτου ( 08-18). Στο β΄ 10λεπτο οι Σερραίοι πίεσαν και αντεπιτέθηκαν μειώνοντας τη διαφορά στο ημίχρονο (16-23). Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στις αρχές του

γ΄ 10λέπτου μέχρι τη στιγμή που η Τρικαλινή ομάδα άλλαξε την άμυνα σε “zone press” και ανάγκασε τους γηπεδούχους σε σούτ έξω από τη ρακέτα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να ανοίξει η διαφορά υπέρ του Αστέρα στο τέλος του γ΄ δεκαλέπτου (28-43). Μοιραία το δ΄ 10λεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα και επέτρεψε στους Τρικαλινους να παιξουν πιο χαλαρά, να διαχειριστούν το προβάδισμά τους και να φτάσουν στη νίκη με το τελικό 38-53.

Παρά το μεγάλο διάστημα αγωνιστικής απραξίας και για τις δύο ομάδες (ελέω COVID -19) έγινε ένα συναρπαστικό ματς, με δυνατές μονομαχίες στο παρκέ, όπου τελικά επικράτησε η εμπειρία των Τρικαλινών.
Σκορ ανά 10λεπτο : 08-18, 16-23, 28-43 και 38-53

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Ε.Καρυοφυλλάκη) : Γκέρης 17, Γκουτζουρέλας 13, Γέργος 6,Καπούλας, Βαφειάδης,

Δαμάσκος 2 και Κανακάρης

ΑΣΤΕΡΑΣ (Χ.Φιλίππου)) : Χατζής 23, Π.Φιλίππου 20, Ορέστης 8, Ζησόπουλος 2,Καλαϊτζίδης,

Αργυρόπουλος και Μανώλης 4,.

*Επόμενος αγώνας για τον Αστέρα Τρικάλων το μεθεπόμενο Σαββατοκύριακο στο Κλειστό της Μπάρας με τον ΑΟ Καβάλας.