28.8 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Νέα κακή εμφάνιση και βαριά εντός έδρας ήττα για τον Ολυμπιακό με 3-0 σκορ από τη Φράιμπουργκ

Κατώτερος των περιστάσεων εμφανίστηκε σε ακόμη ένα παιχνίδι του ο Ολυμπιακός, ο οποίος γνώρισε βαριά ήττα την Πέμπτη με 3-0 σκορ από τη Φράιμπουργκ στο «Καραϊσκάκη», για τη 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου του Europa League.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν ασύνδετοι με πάρα πολλά προβλήματα στη μεσαία γραμμή και την άμυνά τους κι έτσι δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να κοντράρουν τους Γερμανούς, οι οποίοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο φαληρικό γήπεδο.

Μάλιστα οι Πειραιώτες μάλλον θα πρέπει να αισθάνονται κολακευμένοι με το σκορ που έχασαν σήμερα από τον σύλλογο της Μπουντεσλίγκα, που κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο γήπεδο.

Αυτή ήττα η δεύτερη ήττα στον 7ο όμιλο της διοργάνωσης για τους Πειραιώτες, οι οποίοι πριν την έναρξη του ματς ανακοίνωσαν την απόκτηση του νέου αστεριού τους, του Χάμες Ροντρίγκες.

Άξιοι συγχαρητηρίων είναι οι οπαδοί του Ολυμπιακού που, παρά την κακή εικόνα των ερυθρόλευκων, δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να τραγουδούν συνθήματα υπέρ της αγαπημένης τους ομάδας.

Ο αγώνας

Με τους χειρότερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τον Ολυμπιακό, καθώς βρέθηκε με το… καλημέρα πίσω στο σκορ. Οι Γερμανοί έριξαν την… προειδοποιητική βολή μόλις στο πρώτο λεπτό, με τον Κιερέχ να σουτάρει, μετά το λάθος του Σισέ, βλέποντας τον Βάτσλικ να αποκρούει.

Πέντε λεπτά αργότερα πάντως ήρθε το 0-1, με τον Χέφλερ να πιάνει την κεφαλιά μετά το φάουλ του Γκρίφο, ανοίγοντας το σκορ για την Φράιμπουργκ, σε μία φάση που αδράνησε η άμυνα των Πειραιωτών.

Oι φιλοξενούμενοι δεν αρκέστηκαν στο πρώτο γκολ και συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Πίεζαν ασφυκτικά την ομάδα του Κορμπεράν, η οποία δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα και να περάσει το κέντρο του γηπέδου.

Οι Γερμανοί έχασαν ακόμη τρεις ευκαιρίες με τους Γκρέγκοριτς και Κιέρεχ, με τον πρώτο να βρίσκει τελικά δίχτυα στο 25′, όταν συνδυάστηκε με τον δεύτερο και, όντας σε θέση βολής δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0.

Συνολικά η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ στο πρώτο μισάωρο του ματς είχε 7 τελικές εντός περιοχής, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε να επιδείξει σε αυτό το διάστημα μόλις ένα σουτ του Ουί Τζο στο 14′, που δεν ανησύχησε τον Φλέκεν.

Με τα προβλήματα στον χώρο της μεσαίας γραμμής τους να… βγάζουν μάτια οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν θα μπορούσαν να περιμένουν πολλά στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους.

Απλά μετά το 35′ οι Γερμανοί έριξαν κάπως ταχύτητα, με τους Πειραιώτες να έχουν μία καλή στιγμή στο 39ο λεπτό, όταν ο Ουί-Τζο Χουάνγκ βρέθηκε απέναντι από τον Φλέκεν στα αριστερά και έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα κόντραρε σε πόδι αμυντικού, με τον Μπιέλ να μην καταφέρνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα με τακουνάκι.

Ένα λεπτό αργότερα ο Βατσλίκ είχε ακόμη μία επέμβαση σε σουτ του Ντοάν, ο οποίος έφτασε σε θέση βολής, αφού είχε περάσει με χαρακτηριστική άνεση τον Σισέ.

Ο Ολυμπιακός στο β’ ημίχρονο παρατάχθηκε με δύο αλλαγές στη σύνθεσή του, με τον Κορμπεράν να ρίχνει στο ματς τους Ρέαμπτσιουκ και Κούντε, αντί των Ρέτσου και Μπουχαλάκη, σε μία προσπάθεια να διορθώσει τα (ομολογουμένως πάρα πολλά) κακώς κείμενα της ομάδας του.

Εντούτοις το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τους Γερμανούς να παίρνουν και πάλι τα «ηνία», πιέζοντας τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι στο 53ο λεπτό δέχτηκαν και τρίτο τέρμα, με τον Γκρέγκοριτς να χρίζεται και πάλι σκόρερ.

O 28χρονος Αυστριακός μετά την κεφαλιά-πάσα του Μ. Γκίντερ έγινε αποδέκτης της μπάλας και με κοντινό σουτ έκανε το 0-3, έχοντας νωρίτερα αδειάσει την άμυνα του Ολυμπιακού.

Ολυμπιακός-Φράιμπουργκ 0-3

Γκολ: 6′ Χέφλερ (Φράιμπουργκ), 25′, 52′ Γκρέγκοριτς (Φράιμπουργκ)

Κίτρινες: Λίνχαρτ (Φράιμπουργκ), Ροντρίγκες (Ολυμπιακός), Ζιρότο (Φράιμπουργκ)

Ολυμπιακός (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ – Βρσάλικο (71′ Άβιλα), Μπα, Σισέ, Ρέτσος (46′ Ρέαμπτσιουκ), Εμβιλά, Μπουχαλάκης (46′ Κουντέ), Μπόουλερ (63′ Ελ Αραμπί), Μπιέλ, Μασούρας (63′ Ροντρίγκες), Ουί Τζο

Φράιμπουργκ: Φλέκεν, Λίενχαρτ, Γκίντερ, Γκούντερ, Σιλντιμπίλια, Χέφλερ, Έγεκσταϊν, Ντοάν (69′ Πέτερσεν), Γκρίφο (78′ Κέμπλερ), Κέρεχ (63′ Τζεόνγκ), Γκρέγκοριτς (63′ Σάντε)