11.8 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Νίκη ελπίδας για τα Μετέωρα, κοντά στον υποβιβασμό το Νεοχώρι

Τα Μετέωρα κάνοντας μία εκπληκτική εμφάνιση νίκησαν με 1-0 στην Τσαριτσάνη τον τοπικό Οικονόμο για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Παρά τα προβλήματα που είχαν στο σημερινό παιχνίδι τα Μετέωρα κατάφεραν να τα ξεπεράσουν και να δείξουν ότι μπορούν να τα καταφέρουν και να παραμείνουν στην κατηγορία.

Κατ’ αρχή χρέη προπονητή στο σημερινό παιχνίδι εκτέλεσε ο Χάρης Μηνόγιαννης ο προπονητής τερματοφυλάκων καθώς ο Νίκος Μανούρας λείπει σε σχολή προπονητών.

Επίσης τα Μετέωρα αγωνίστηκαν έχοντας κάτω από την εστία τους, τον τρίτο τους τερματοφύλακα τον Θέμη Γκουλιώνη καθώς ο Τοπουζλής ήταν τιμωρημένος από κάρτες και ο Καρατζάς δεν συμμετείχε στην αποστολή. Μάλιστα στον πάγκο του ως δεύτερος τερματοφύλακας ήταν ο γκολκήπερ της Κ16 Παναγιώτης Μπόμπολας.

Επίσης απουσίαζαν ο Λεωνίδας Ιωάννου λόγω καρτών και ο Μπέτσας που υποφέρει από ίωση.

Παρόλα αυτά τα Μετέωρα μπήκαν αρκετά καλά στο παιχνίδι, έλεγξαν όλους τους χώρους ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους ούτε ευκαιρία να κάνουν και βγαίνοντας με αξιώσεις στην επίθεση σημείωσαν ένα εκπληκτικό σε εκτέλεση τέρμα, ενώ είχαν κι άλλες ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων, είχαν ευκαιρίες για να πετύχουν και δεύτερος τέρμα, ενώ προς το τέλος του αγώνα είχαν και την τύχη με το μέρος τους καθώς οι γηπεδούχοι έχασαν δύο τεράστιες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν.

Το φιλμ του αγώνα

5′ Σουτ του Λουκά, απόκρουσε ο Νούσιας.

12′ Σουτ του Τόλιου, πέρασε λίγο άουτ.

16′ Νέο σουτ του Τόλιου, πέρασε και πάλι άουτ.

22′ Οι παίκτες των Μετεώρων αφού άλλαξαν γρήγορα την μπάλα τελικός αποδέκτης ήταν ο Δάσσιος ο οποίος με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1.

33′ Φάουλ του Κατσαντώνη, κεφαλιά του Λουκά, πέρασε λίγο άουτ.

42′ Ο Δάσσιος αφού έπαιξε το 1-2 με τον Τσιαντούλα μπήκε από πλάγια στην περιοχή κι έκανε το σουτ για να περάσει η μπάλα μόλις άουτ.

59′ Από μπαλιά του Παπαευθυμίου, ο Νικλητσιώτης ήταν μόνος απέναντι στον Νούσια, πλάσαρε, αλλά ο τερματοφύλακας της Τσαριτσάνης έσωσε την εστία του.

60′ Σουτ του Παπαευθυμίου απέναντι από τον Νούσια πέρασε μόλις άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

64′ Σέντρα του Τόλιου, ο Μπαλογιάννης δεν πρόλαβε την τελευταία στιγμή την μπάλα κοντά στο τέρμα.

66′ Σέντρα του Δάσου, σουτ του Περέιρα από καλή θέση, ο Νούσιας απόκρουσε, νέο σουτ του Πολυζόπουλου, πέρασε ελάχιστα άουτ.

79′ Σουτ του Μπάμη, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Μουλτσιά, ο οποίος απέναντι από τον Γκουλιώνη, πλάσαρε άουτ.

87′ Από σέντρα του Γκαμπέτα, ο Μπάμης από κοντά πλάσαρε άουτ.

95′ Αποβλήθηκε ο Τόλιος με δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο και η Τσαριτσάνη τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες.

Πολύ καλή η διαιτησία του Φουστανά όπως και των βοηθών του Μποζατζίδη και Παπαδοπούλου της ΕΠΣ Μακεδονίας.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗ: Νούσιας, Μάρκο (67′ Ντούφας), Δραγατσίκης (55′ Δραχαλίβας), Γαλάνης, Καρλιάμπας, Μπάμης, Γκαμπέτας, Κοντοθανάσης, Μουλτσιάς, Τόλιος, Μπαλογιάννης.

ΜΕΤΕΩΡΑ: Γκουλιώνης, Γεωργάκης, Δάσσιος, Ρόμπος, Φωτίκας, Κατσαντώνης, Νικλητσιώτης (60′ Περέιρα), Παπαευθυμίου, Πολυζόπουλος (83′ Γρηγορίου), Τσιαντούλας (89′ Χριστοδουλόπουλος), Λουκάς (75′ Σαμούτης).

Αντίθετα, ο Διγενής Νεοχωρίου ηττήθηκε εντός έδρας από τον Αλμυρό με 3-0 και αποχαιρετά την κατηγορία καθώς έχει μείνει πίσω δέκα βαθμούς από την 8η θέση η οποία δίνει παραμονή. Τα γκολ του Αλμυρού έβαλαν οι Βουρδάκης στο 14΄, Ηλιόπουλος στο 81΄ και 90΄.
Μένουν ακόμη έξι αγωνιστικές. Τα Μετέωρα θα παίξουν με τον Ηρακλή Λάρισας εντός, τον Πιερικό εκτός, τον Αλμυρό εντός, τον Α Ο Σελλάνων εκτός, τον Δία Δίου εντός και την Ποταμιά εκτός.