17.2 C
Trikala
Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

Νίκη οξυγόνο για τα Μετέωρα κόντρα στον Ηρακλή Λάρισας

Τα Μετέωρα ύστερα από πολύ καλή εμφάνιση νίκησαν με 1-0 τον Ηρακλή Λάρισας στο γήπεδο της Νεάπολης για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και στα πλαίσια του 3ου ομίλου.

Το sportskalampaka ταξίδεψε στο γήπεδο της Νεάπολης κι έχει όλες τις λεπτομέρειες του αγώνα.

Η Καλαμπακιώτικη ομάδα αυτή τη φορά εκτός από τις εντυπώσεις πήρε και τη νίκη, σπάζοντας ουσιαστικά το ρόδι αφού αυτή ήταν η πρώτη της επιτυχία τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Τα Μετέωρα ήταν πολύ καλά στημένα στον αγωνιστικό χώρο, έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, εκμεταλλεύτηκαν επιτέλους μία στημένη φάση, ενώ θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει κι άλλα τέρματα.

Οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσαν να πιέσουν ιδιαίτερα την ομάδα των Μετεώρων.

Τα Μετέωρα ήταν προσηλωμένα στο πλάνο τους, είχαν πειθαρχία στο παιχνίδι τους και κατάφεραν να σπάσουν μία πολύ δύσκολη έδρα.

Από εκεί και πέρα θα προσπαθήσουν στα επόμενα παιχνίδια να σημειώσουν κι άλλες νίκες ώστε αν μπορέσουν να διεκδικήσουν την παραμονή τους.

Το φιλμ του αγώνα

5′ Σουτ του Ναρίνογλου από καλή θέση, εξουδετέρωσε ο Βλαχάβας.

25′ Κόρνερ του Γεωργάκη ο Ρόμπος πήρε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα και το 0-1 ήταν γεγονός.

33′ Από μπαλιά του Τσιαντούλα, ο Μαλάκος βγήκε απέναντι στον Παπαγιάννη, αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα άουτ.

34′ Σέντρα του Μπαλαμώτη, κεφαλιά του Φώτου, η μπάλα βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι και κατέληξε στα χέρια του Βλαχάβα.

38′ Απευθείας φάουλ του Χρηστίδη, πέρασε μόλις άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βλαχάβα.

55′ Ο Μαλάκος βγήκε και πάλι απέναντι στον Παπαγιάννη, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε λίγο άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

72′ Σουτ του Τσιγαρίδα από καλή θέση, πέρασε λίγο άουτ.

76′ Προσπάθεια και σουτ του Χ. Παπαευθυμίου από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό παραθυράκι του Παπαγιάννη.

83′ Σέντρα του Ζαφειρίου, κεφαλιά του Φώτου, κατέληξε άουτ.

92′ Γέμισμα του Ζαφειρίου, διαδοχικά σουτ του Φώτου και του Γκιουρσάνη, αποκρούστηκαν από τον Τσιαντούλα και τον Βλαχάβα αντίστοιχα.

Διαιτητής ήταν ο Μαυρίδης με βοηθούς τους Μποζατζόγλου και Γκόγκο της ΕΠΣ Ημαθίας.

Να σημειώσουμε ότι στο ημίχρονο αποβλήθηκε ο προπονητής του Ηρακλή Λάρισας, Χρήστος Χατζηλιάδης και στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εκτός αγωνιστικού χώρου.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΗΡΑΚΛΗΣ Λ.: Παπαγιάννης, Μπαλαμώτης (70′ Κίτσιος), Ναρίνογλου, Σκαφιδάς (81′ Παρλάντζας), Τσακίρης, Πότσι, Γκιουρσάνης, Αναντολού (46′ Καμπέρης), Φώτος, Ζαφειρίου, Χρηστίδης.

ΜΕΤΕΩΡΑ: Βλαχάβας, Γκόβαρης, Γεωργάκης, Τσιαντούλας, Ρόμπος, Β. Αλμπάνης, Α. Αλμπάνης (75′ Φωτίκας), Ψύρρας (79′ Π. Παπαευθυμίου), Πολυζόπουλος (60′ Χ. Παπαευθυμίου), Μαλάκος (60′ Τσιγαρίδας), Μπαλτάς (79′ Γερεντές).