26.2 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Ο ΑΟΤ έκανε «δώρο» την ισοπαλία στην Ζάκυνθο (ΒΙΝΤΕΟ-90 ΦΩΤΟ)

Άγγιξε την πρώτη εντός έδρας νίκη, αλλά το 2-2 επί της ουσίας ήταν το… δώρο του ΑΟ Τρίκαλα στην Ζάκυνθο, στον αγώνα εκκρεμότητας για τον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής που ήταν στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής.
Οι παίκτες του Βασίλη Καλογιάννη αν και αναγκάστηκαν να παίξουν σε… περίεργη, ώρα ο αγώνας ξεκίνησε στις 11 το πρωί κρατούσαν την πρώτη εντός έδρας νίκη, αλλά τελικά πληγώθηκαν με δικά τους λάθη και έτσι όπως και στον αγώνα με τον Εορδαϊκό έτσι και σήμερα ήρθε το ισόπαλο αποτέλεσμα και χάθηκε η ευκαιρία να πατήσει η ομάδα στην κορυφή!
Η Ζάκυνθος βρέθηκε απροσδόκητα μπροστά στο σκορ στο 14’ όταν ο Ζαϊμι έχασε την μπάλα μέσα στην περιοχή από τον Νικολίτσα ο οποίος βγήκε απέναντι στον Παπαδόπουλο και πλάσαρε για να σημειώσει το 0-1.
Τα Τρίκαλα μετά το γκολ δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση όπως θα αναμενόταν και το μόνο που κατάφεραν να κάνουν στο πρώτο ημίχρονο ήταν να βγάλουν μία καλή φάση στο στο 20’ όταν μετά από κόρνερ του Μπουκουβάλα κεφαλιά του Αλεξίου έφυγε άουτ.
Αμέσως μετά την δεκάλεπτη διακοπή και το αίσιο τέλος της περιπέτειας του Μαρούδα ο Καλογιάννης έριξε στο παιχνίδι τον Βασιλείου και άρχισε η πίεση στην αντίπαλη εστία. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 67’ όταν ο Θέμης Αλεξίου με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Οικονομάκη και ισοφάρισε σε 1-1…
Τα Τρίκαλα πέτυχαν την ολική ανατροπή με τον συνήθη ύποπτο, τον Νίκο Σκόνδρα, που σκοράρει για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι. Πήρε την μπάλα από θέση έξω αριστερά στην μεγάλη περιοχή, «ζύγισε» την μπάλα και με ένα ασύλληπτο σουτ νίκησε τον Οικονομάκη για να σημειώσει το 2-1!!!
Στο 87’ η Ζάκυνθος έχασε σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν μετά από σέντρα του Σαϊμπερτ ο Τσιμέλι με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ…
Ο διαιτητής κράτησε δέκα λεπτά καθυστερήσεις λόγω της διακοπής για τον τραυματισμό του Μαρούδα και στα μισά περίπο του επιπλέον χρόνου υποδείχτηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ ο Νίκος Σκόνδρας ο οποίος σκόραρε μετά την θπόδειξη και είδε την κίτρινη κάρτα.
Και εκεί που όλα έδειχναν ότι τα Τρίκαλα θα έπαιρναν την πολύτιμη νίκη στο 90 λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιάννης Σκόνδρας κάλυπτε την μπάλα, ο Παπαδόπουλος άργησε να βγει και στο γύρισμα την μπάλας παρενέβη ο πολύπειρος Τσιμέλι και ισοφάρισε σε 2-2!!!
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Μπεκιάρης από την Καρδίτσα με βοηθούς τους κ.κ. Κατσαρό (Ευρυτανίας), Καλογριανίτη (Καρδίτσας). Έδειξε κίτρινες κάρτες στους Αλεξίου, Παπαδόπουλο, Νίκο Σκόνδρα των Τρικάλων και Σούρμπη, Νικολίτσα, Τσιμέλι της Ζακύνθου.
ΑΟ Τρίκαλα (Βασίλης Καλογιάννης): Παπαδόπουλος, Μπουκουβάλας, Μαλάκος, Σκόνδρας Γιάννης, Κατσαντώνης (36’ λ. τρ. Πατρώνης), Κωστόπουλος, Ζαϊμι (46’ Μαρούδας, 60’ λ.τρ. Βασιλείου), Κοντογεώργος, Σαμαντάς (83’ Μπέκας), Σκόνδρας Νίκος, Αλεξίου
Ζάκυνθος (Στάθης Καραμαλίκης): Οικονομάκης, Μεντής, Σούρμπης, Γουσέτης, Λάμπογλου (68΄ Λάμπογλου), Τσιμέλι, Κάρδαρης (94’ Λιβέρης), Σαϊμπερτ, Μούστα, Νικολακόπουλος, Νικολίτσας (83’ Ντούκας).

Δείτε ένα ενδεικτικό βίντεο με διάφορες φάσεις.

Για να δείτε τα δύο βίντεο μόνο με τα δύο γκολ του ΑΟΤ, ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ.