22.4 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Ο Διγενής Νεοχωρίου πρωταθλητής της Α’ ΕΠΣΤ

Σ’ ένα παιχνίδι που έσπασε καρδιές ο Διγενής Νεοχωρίου νίκησε στο «ουδέτερο» γήπεδο της Φήκης τα Μετέωρα με 1-0.

Έτσι οι παίκτες του Σπύρου Ευαγγέλου στέφθηκαν πρωταθλητές της Α’ Ερασιτεχνικής.

Βέβαια η άνοδος στην Γ’ Εθνική θα κριθεί σε αγώνες μπαράζ με άλλες 6 πρωταθλήτριες Ενώσεων και από τις 7 ομάδες θα ανέβουν οι πρώτες 3.

Όσο αφορά τον σημερινό αγώνα ήταν ένα ντέρμπι με τα όλα του. Δύο εξαιρετικές ομάδες, που ο  νικητής κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Το trikalaola.gr κάλυψε όλο το παιχνίδι και θα σε λίγο θα ανέβουν το βίντεο. Ενώ θα ακολουθήσουν και πολλές φωτογραφίες από τον αγώνα.

Το γκολ που έκρινε την συνάντηση ήρθε στο 62 με πλασέ του Παναγιωτάκη.

Το φιλμ του αγώνα

13′ Σουτ του Φορτούνη, πέρασε μόλις άουτ.

19′ Σουτ του Παπαδόπουλου, ο Καλούδης απόκρουσε, νέο σου από πολύ κοντά του Θ. Αλεξίου, ο γκολκήπερ των Μετεώρων απόκρουσε σε κόρνερ.

25′ Σέντρα του Φορτούνη, ο Σακελλαρίδης άφησε την μπάλα, σουτ του Μπαούτη πέρασε άουτ.

40′ Φάουλ του Φωτίκα, η μπάλα κόντραρε στο τείχος, έσκασε μπροστά στον Καλούδη και πέρασε κόρνερ.

41′ Κόρνερ του Παναγιωτάκη, κεφαλιά του Παπαδόπουλου, πέρασε λίγο άουτ.

55′ Προσπάθεια και σουτ του Κοτσιλιάνου, η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα κόρνερ.

56′ Κόρνερ του Κοτσιλιάνου, κεφαλιά του Σ. Αλμπάνη ο Ράπτης πολύ δύσκολα έδιωξε σε νέο κόρνερ.

62′ Ο Αυγέρης ξέφυγε από την άμυνα των Μετεώρων – με υποψία οφ-σάιντ – ο βοηθός έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, γύρισε για τον Παναγιωτάκη ο οποίος με πλασέ από κοντά έκανε το 1-0.

93′ Προσπάθεια και σουτ του Αυγέρη αποκρούστηκε από τα δοκάρια του Καλούδη.

95′ Αποβλήθηκαν με κόκκινη κάρτα ο Μόκας των Μετεώρων και ο Βαρναβίδης του Νεοχωρίου και οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες.

Διαιτητής ήταν ο Πέτσας με βοηθούς τους Μ. Μανασή και Μπαλά, ενώ 4ος ήταν ο Σταφυλάς.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΕΤΕΩΡΑ (Χ. Αυγέρος): Καλούδης, Νταλούκας, Γκόβαρης (76′ Σκρέκας), Ζήσης, Φορτούνης, Α. Αλμπάνης, Κοτσιλιάνος (76′ Τσιάμης), Μπαούτης (67′ Αυγέρος), Σ. Αλμπάνης, Σακελλαρίδης (59′ Μόκας), Β. Αλμπάνης.

ΝΕΟΧΩΡΙ (Σ. Ευαγγέλου): Ράπτης, Τσιγαρίδας, Καραμούζης, Σταμέκος, Μυλερός, Τσιούφης, Φωτίκας (91′ Κακαδιάρης), Αλεξίου (91′ Λουκάς), Αυγέρης, Παναγιωτάκης, Παπαδόπουλος.