22.2 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Ο ορισμός της… τζάμπα ήττας για τον ΑΟ Τρίκαλα!

Ορισμένες φορές στο ποδόσφαιρο αν είναι να γίνει κάτι θα γίνει! Ο ΑΟ Τρίκαλα γνώρισε την ήττα με 1-ο από την Ξάνθη, ήταν η πρώτη εκτός έδρας και όμως αν δώσουμε ορισμό στην «τζάμπα ήττα» ε αυτή όντως ήταν στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 2!

ΑΟΤ έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει τον βαθμό αλλά ο Ριζογιάννης δεν ευστόχησε σε πέναλτι στο 94΄, πέναλτι που απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Ξάνθης Ίτσο.

Καλή η παρουσία ανασταλτικά κυρίως για τον ΑΟ Τρίκαλα στο πρώτο ημίχρονο, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τους γηπεδούχους της Ξάνθης και όχι μόνο αυτό, αλλά είχε και την ευκαιρία του ημιχρόνου σε προσπάθεια του Σταματή και την μπάλα να βρίσκει το δοκάρι της εστίας του Ίτσο.

Πρώτη φάση στο παιχνίδι στο 19΄ για την Ξάνθη σε φάουλ του Έμπερτ και τον Μπέκερ από καλή θέση να μην μπορεί να πιάσει την κεφαλιά.
Τρία λεπτά αργότερα, στο 22΄ο Καπνίδης έπιασε την κεφαλιά για τους γηπεδούχους η μπάλα έφυγε έξω.
Αμυντικά τα Τρίκαλα στα πρώτα 30΄ του αγώνα, απείλησαν για πρώτη φορά στο μισάωρο με κεφαλιά του Αλμπάνη μετά από σέντρα του Νιάρου.
Στο 31΄ ο Γιακουμής κράταγε την μπάλα στην περιοχή ο Καπνίδης τον πίεσε και παραλίγο να το πληρώσει ο τερματοφύλακας του ΑΟΤ αλλά τελικά ο επιθετικός της Ξάνθης έκανε φάουλ.
Στο 34΄ ευκαιρία η Ξάνθη με τον Ντίνα που πέρασε τον Πιαστόπουλο έκανε το σουτ, αλλά ο Γιακουμής μπλόκαρε.
Η σημαντική ευκαιρία του πρώτου μέρους ανήκει στον ΑΟΤ. Ο Σταματής πήρε την μπάλα λίγο κάτω από την μεσαία γραμμή, προχώρησε αρκετά μόνος του έκανε το σουτ και η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι μετά από κόντρα σton Βέρκερ στο 35΄.
Στο 37΄ ξανά τα Τρίκαλα σε καλή επιθετική προσπάθεια με τον Παπαγεωργίου στον Αλμπάνη αυτός σέντρα παράλληλη στην περιοχή , ο Πέλκας από εξαιρετική θέση βολής δεν κατάφερε να κάνει το πλασάρισμα.

Άνοιξε περισσότερο το ματς στο δεύτερο μέρος με τις ομάδες να διεκδικούν το κάτι παραπάνω. Η Ξάνθη κατάφερε σε γρήγορη αντεπίθεση να προηγηθεί και τα Τρίκαλα αιφνιδιάστηκαν καθώς στέκονταν καλά στο γήπεδο. Δεν απείλησαν σχεδόν καθόλου μετά το γκολ που δέχθηκαν και έτσι ηττήθηκαν στο παιχνίδι.

Στο 51΄ ο Παπαγεωργίου εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά στέλνοντας την μπάλα στον Ριζογιάννη έξω από την περιοχή αλλά ο τελευταίος έπιασε άσχημα το σουτ.
Στο 59΄ ο Σταματής στην περιοχή σέντρα παράλληλη ο Ίτσο σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης η Ξάνθη άνοιξε το σκορ.
Το 1-0 στο 60΄. Μετά το κόρνερ, η Ξάνθη έκανε αντεπίθεση και με διπλή προσπάθεια έφτασε στο γκολ με δυνατό σουτ του Καπνίδη στην περιοχή. Προηγήθηκε σουτ του Τεσίγια και διώξιμο με το πόδι του Αλμπάνη.
Ο Καπνίδης και πάλι μετά από τρία λεπτά στο 63΄βρέθηκε αφύλαχτος στην περιοχή έκανε το σουτ ήταν αδύναμο ο Γιακουμής μπλόκαρε.
Στο 67΄ο Παπαγεωργίου εκτέλεσε φάουλ ο Σταματής την γυριστή κεφαλιά η μπάλα στα χέρια του Ίτσο.

Χαμένο πέναλτι στο 94΄ο ΑΟΤ.    Ο Παπάζογλου ανέτρεψε τον Φασίδη. Στο πέναλτι  ο Ριζογιάννης έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία αλλά ο Ίτσο έκανε μεγάλη επέμβαση και απέκρουσε το πέναλτι.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΟ Ξάνθη (Πόποβιτς) Ίτσο, Τ. Παπάζογλου, Βέρκερ, Παντελιάδης, Μπριλάντε, Πόποβιτς (58΄Τεσίγια), Έμπερτ, Πέτροβιτς (46΄Στάθης), Καπνίδης (88΄Γιούρμαν), Σχρόιεν (77΄ Βόλτερς), Ντίνας (58΄Σιατραβάνης).

ΑΟ Τρίκαλα (Χαραλαμπίδης) Γιακουμής, Ριζογιάννης, Σουλιώτης, Πιαστόπουλος, Σταματής (76΄Σιλβάνο Νατέρ), Νιάρος (76΄Διαμαντόπουλος), Παπαγεωργίου, Πέλκας (84΄Κλεμέντε), Κεχαγιάς, Αλμπάνης (66΄Ευθυμίου), Ζώγκος (66΄Φασίδης).

Διαιτητές Βρέσκας (ΕΠΣ Πιερίας), Δημόπουλος (ΕΠΣ Φλώρινας), Μποζατζίδης (ΕΠΣ Μακεδονίας). 4ος, Τακίδης (ΕΠΣ Κιλκίς).

Κίτρινες κάρτες Ζώγκος (ΑΟΤ), Χαραλαμπίδης (προπ. ΑΟΤ), Τεσίγια (Ξάνθη), Παπάζογλου (Ξάνθη)