16.6 C
Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Πέρασμα πρωτιάς για το Διγενή από τον Πυργετό (60 ΦΩΤΟ)

Νίκη που τον οδηγεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου της Α’ Ερασιτεχνικής πέτυχε ο Διγενής Νεοχωρίου με 1-3 επί του Δικεφάλου Πυργετού.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με ανατροπή, αφού στο ημίχρονο ήταν μπροστά ο Πυργετός.

Ο αγώνας είχε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι και παρά το δύσκολο αγωνιστικό χώρο βγήκε ωραίο παιχνίδι.

Ο Πυργετός προηγήθηκε στο 44’, όταν ο Παπαδόπουλος με σουτ έκανε το 0-1.

Ο Διγενής αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 48’ ο Δ. Αλεξίου με πλασέ βρήκε το κάθετο δοκάρι.

Ενώ η ισοφάριση ήρθε στο 70’ όταν με κεφαλιά ο Μυλερός έκανε το 1-1.

Η ανατροπή ήρθε στο 76’ με τον Σταμέκο να πιάνει το σουτ και να γράφει το 1-2.

Ενώ στο 91’ ο Τσιακμάκης κέρδισε πέναλτι από τον Σαδραζάμη. Το εκτέλεσε ο Φωτίκας και έκανε το 1-3.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΥΡΓΕΤΟΣ (ΓΟΥΡΓΟΥΛΙΑΣ): Σαδραζάμης, Γαϊτανίδης (89’ Τόγελος), Παπαχρήστος, Γούτσιος, Τσιάκαλος, Παπαδόπουλος, Μπουλογεώργος, Δερμάνης, Αθανασίου (73’ Λουλές), Πάτρας, Στεφόπουλος (86’ Κονόμι).

ΔΙΓΕΝΗΣ (ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ): Παπαπούλιος, Τσιγαρίδας, Ξανθός (89’ Λουκάς), Σταμέκος, Μυλερός, Φωτίκας, Θ. Αλεξίου (38’ Καραμούζης), Παπαδόπουλος (68’ Τσιακμάκης), Μαντζώρος (46’ Παππάς), Αυγέρης, Δ. Αλεξίου (89’ Τσαμάντας).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σ. Λεωνίδας, Μπάλας – Σταφυλάς