17.5 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Tρίκαλα BC: Κοίταξαν τον ΠΑΟΚ στα μάτια, αλλά…

Μια ανάσα από μια τεράστια νίκη βρέθηκαν τα Τρίκαλα ΒC αλλά ο ΠΑΟΚ απέδειξε ότι είναι μια ομάδα που μπορεί να σου κάνει την ζημιά από το πουθενά και παρά την μεγάλη προσπάθεια των γηπεδούχων και την θερμή συμπαράσταση των φιλάθλων οι φιλοξενούμενοι επιβλήθηκαν με 79-81.
Στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν με ενθουσιασμό και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα τριών πόντων. Στο δεύτερο όμως, ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος και επικρατώντας επιμέρους 25-14΄εκλεισε το πρώτο μέρος έχοντας προβάδισμα 39 – 45.
Στην τρίτη περίοδο ήρθε η απάντηση από τα Τρίκαλα τα οποία κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να προηγηθούν 62-60 για να οδηγηθεί το παιχνίδι σε… ντέρμπι. Ξανά όμως, ο ΠΑΟΚ με τα τρίποντα στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη.
Στα 45 δευτερόλεπτα για το τέλος ο Τσόχλας με τρίποντο ισοφάρισε 77-77 για να πάρουν άμεσα οι γηπεδούχοι προβάδισμα με 79-77 με δίποντο του Σπανού. Στην επόμενη φάση και τα 28 δευτερόλεπτα όμως, ο Κάρτερ με νέο τρίποντο έκανε το 80-79 για τον ΠΑΟΚ ο οποίος είχε μία καλή άμυνα και «καθάρισε» το παιχνίδι με 81-79.
Δεκάλεπτα: 24-21, 39-45, 62-61, 79-81
Τα δεκάλεπτα: 24-21, 39-45, 62-61, 79-81
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 4, Νικολόπουλος 8 (2), Τρέισι 9, Χάρις 17 (1), Τσούπκοβιτς 15 (5), Πάνος 8, Σπανός 5 (1), Κάντζι 13 (3), Χουχούμης 6, Μιλουτίνοβιτς
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 16 (2), Λιάπης 6 (2), Κάρτερ 12 (2), Κακαρούδης 10 (2), Τσόχλας 5 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 8, Οντουμ 10 (2), Βον 4, Μπρέμερ 6 (2), Σαλούστρος 4