20 C
Trikala
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Πήρε μπροστά ο ΑΟΤ 0-2 στην Καλλονή

Παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο ο ΑΟ Τρίκαλα πέρασε νικηφόρα από την Μυτιλήνη κερδίζοντας με 0-2 την Καλλονή για την 12η αγωνιστική της Φούτμπολ Λιγκ.
Στο ντεμπούτο του Αλέκου Βοσνιάδη στον πάγκο ο ΑΟΤ ξεκίνησε ιδανικά και βέβαια η νίκη αυτή δίνει την ουσία των βαθμών, αλλά και την ψυχολογία για την συνέχεια του πρωταθλήματος.
Προστέθηκαν έτσι τρεις πόντοι και η ομάδα κοιτά το επόμενο ματς που είναι την Τετάρτη 25/1 στο κύπελλο με τον Αστέρα στην Τρίπολη.
Στο 6΄ο Ριζογιάννης δοκίμασε το σουτ και απέκρουσε ο Μανιάτης και ένα λεπτό αργότερα το γκολ για τα Τρίκαλα.
7΄0-1. Ο Αρναρέλλης σούταρε, η μπάλα βρήκε τον Γκόλια και κατέληξε στα δίχτυα του Μανιάτη.
Στο 14΄ τραυματίστηκε ο τερματοφύλακας Μανιάτης της Καλλονής και αντικαταστάθηκε από τον Μαλλή.
Στο 20΄ ο Αρναρέλλης έχασε καλή ευκαιρία αλλά το σουτ που επιχείρησε έστειλε την μπάλα αρκετά έξω από την εστία.
Στο 30΄το 0-2. Ο Στεφάνοβιτς ο σκόρερ του δευτέρου γκολ των Τρικάλων μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Καλλονής.
Η Καλλονή έκανε αισθητή την παρουσία της στο 33΄ με τον Αθανασόπουλο να μπλοκάρει την μπάλα μετά από σουτ του Αποστόλου.
Ακολούθησε στο καπάκι και στο 34΄ νέα καλή ευκαιρία των γηπεδούχων με τον Σιοφάνη να σουτάρει και την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από την εστία του Αθανασόπουλου.
Έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με τα Τρίκαλα να ελέγχουν πλήρως το παιχνίδι.
Αναγκαστική αλλαγή στο 52΄καθώς ο Λεάντρο Πίντο σε εναέρια μονομαχία χτύπησε κεφάλι με κεφάλι με τον Σοφιάνη και οι δύο παίκτες αποχώρησαν.
Στο δεύτερο ημίχρονο μέχρι το 70΄ δεν σημειώθηκε καμία εξέλιξη στον αγώνα και απλά περνούσε ο χρόνος με τα Τρίκαλα να μην απειλούνται καθόλου από τους γηπεδούχους και να κρατάνε εύκολα το υπερ τους σκορ.
Στο 70΄ μια καλή στιγμή για την ομάδα των Τρικάλων με τον Κουσκουνά να σουτάρει και η μπάλα να περνά λίγο έξω από την αντίπαλη εστία.
Με μια μόνο καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο, τα Τρίκαλα πήραν το τρίποντο με τα γκολ του πρώτου ημιχρόνου από ένα εκτός έδρας ματς και αυτό που έχει σημασία είναι οι βαθμοί σε κάθε αγώνα και τίποτα άλλο στην προσπάθεια να κερδηθεί το χαμένο βαθμολογικό έδαφος.
Καλλονή (Δ. Γαβαλάς): Μανιάτης (14΄λ.τρ. Μαλλής), Σάββα, Αποστόλου (46΄Αγριμάκης), Ζουλιώτης, Ευαγγελιδάκης, Ρεπετσάς, Γιώργου, Λίταινας, Λαμπράκης, Φράγκος, Σοφιάνης (51΄λ.τρ. Κροτσίδας).
Τρίκαλα ( Αλ. Βοσνιάδης): Αθανασόπουλος, Σαρακατσάνος, Γκόλιας, Πίντο Λεάντρο (52΄λ.τρ. Βέρτζος), Αρναρέλλης (83΄Καμπλιώνης), Στεφάνοβιτς, Μουμίν, Ριζογιάννης, Μπαϊκαρά, Γιαννιτσάνης (62΄Τζάκσον), Κουσκουνάς.
Διαιτητές: Κορδολαίμης (Αν. Αττικής)-Κοτζαμανίδης (Πειραιά)-Χαλβατζάκος (Πειραιά).4ος: Δραγάτης (Ανατολικής Αττικής)