16.5 C
Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

Πάει να πάρει το κύπελλο ΑΟΤ, άφησε εκτός και Τσαριτσάνη

Μπορεί ο μεγάλος στόχος να είναι η κατάκτηση του πρωταθλήματος, αλλά και στο κύπελλο δεν θα πει όχι ο ΑΟ Τρίκαλα, έτσι πριν από λίγο νίκησε στην Τσαριτάνη τον τοπικό Οικονόμο με 2-1 και πήρε το εισιτήριο για την φάση των «8» του κυπέλλου της Γ’ Εθνικής.
Όσο αφορά την συνέχεια του κυπέλλου για την φάση των «8» θα λάβουν μέρος οι οχτώ (8) ομάδες που προκρίθηκαν από την πρώτη φάση.
Θα διεξαχθούν τέσσερις (4) απλοί αγώνες στην έδρα της ομάδας που κληρώνεται γηπεδούχος.
Δεν θα κληρωθούν μεταξύ τους, σε αυτή τη φάση, ομάδες που προέρχονται από τον ίδιο όμιλο.
Ο Άγγελος Διγκόζης προχώρησε σε αλλαγές στο παιχνίδι, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι στην αρχική εντεκάδα ήταν 7 ποδοσφαιριστές που έχουν καταγωγή από τα Τρίκαλα!
ΤΑ ΓΚΟΛ
Στο 21΄το 1-0. Ο Κουλτσιάκης εκτέλεσε πλάγιο και Γκουντρουμπής με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.
Στο 35΄το 1-1. Ο Μηνάς έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Ρεντζιλάς με κεφαλιά ισοφάρισε.
Στο 44΄το 1-2. Πάλι ο Μηνάς έβγαλε σέντρα και ο Σαχινίδης αυτή τη φορά στην κεφαλιά για το δεύτερο γκολ των Τρικάλων.
Οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια σε ένα λεπτό στο 50΄και 51΄με τον Κουλτσιάκη και τον Μανακούσιο.
Καλύτερο ρυθμό είχε το πρώτο μέρος στο β΄ ημίχρονο δεν υπήρχαν πολλές φάσεις με τα Τρίκαλα να κρατούν σχετικά εύκολα το υπέρ τους αποτέλεσμα αν και οι γηπεδούχοι είχαν μια πίεση να φτάσουν στην ισοφάριση. Μεγάλη ευκαιρία διπλή για τα Τρίκαλα στο 87΄με Καραγιάννη και Σαχινίδη. Στο 94΄νέα μεγάλη ευκαιρία για τα Τρίκαλα με τον Καραγιάννη σε τετ α τετ.
Στις καθυστερήσεις ο διαιτητής απέβαλλε τον φροντιστή του ΑΟΤ Φίλιππο Παυλή (Ρόκι).
Οικονόμος Τσαριτσάνης: Νούσιας, Παπαιωάννου, Καλφούντζος (54′ Μανακούσιος), Μάντζιος, Κουμπούρας, Χάμος, Νάνος, Μπάμπαλης, Κουλτσιάκης, Καραγκούνης (77΄Σενκάϊ) ,Γκουντρουμπής (46 Μπλατσέρι)
Α.Ο.Τρίκαλα: Ντάσκας, Σκούπρας, Κουτσόπουλος, Στούμπος, Παπαευθυμίου, Μπασιάκας, Σαχινίδης, Καμπλιώνης( 67′ Μοσχάκης), Ρεντζιλάς (54′ Καραγιάννης), Μηνάς, Κουλούρης (60′ Γεωργίου)