21.3 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

ΑΟ Τρίκαλα: Μπορούσε τη νίκη, καλή και η ισοπαλία (Βίντεο γκολ -Αποτελέσματα)

Μια ανάσα από την πρώτη εκτός έδρας νίκη έφτασε ο ΑΟ Τρίκαλα για την 3η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 2, αλλά τελικά με πέναλτι στο 90′ ο Ιωνικός ισοφάρισε και το παιχνίδι έληξε με το ισόπαλο 1-1.

Οι παίκτες του Αποστόλη Χαραλαμπίδη θα μπορούσαν να φτάσουν στη νίκη, αλλά σίγουρα και ο βαθμός της ισοπαλίας είναι επιτυχία, αφού ο αντίπαλος έχει ενισχυθεί φέτος και έχει φιλοδοξίες.

Ο ΑΟΤ πλήρωσε μια λάθος σκέψη του Αλμπάνη, έτσι έγινε το πέναλτι και ήρθε η ισοφάριση. Ενώ είναι σαφές ότι το ρόστερ είναι μικρό για τα συνεχόμενα παιχνίδια, ενώ δεν έχουν καλυφθεί από πέρυσι οι “ανάσες” που έδιναν Λώττας και Πελάεθ.

Ο αγώνας

Η πρώτη μεγάλη στιγμή στο παιχνίδι ήταν για την ομάδα των Τρικάλων. Στο 16΄ο Ριζογιάννης από δεξιά έβγαλε σέντρα στο δεύτερο δοκάρι αλλά ο Πέλκας αφύλαχτος έκανε ένα πολύ άστοχο πλασέ από πολύ κοντά.
Απάντησε στις ευκαιρίες ο Ιωνικός με τον Κάστρο να πλασάρει πάνω στον Γιακουμή στο 17΄. Δύο λεπτά αργότερα στο 19΄ο Μάναλης μόνος στην περιοχή στόπαρε σούταρε η μπάλα άουτ.
Οι περισσότερες επιθέσεις του Ιωνικού ήταν από αριστερά και στην δεξιά πλευρά των Τρικάλων . Για άλλη μια φορά στο πρώτο ημίχρονο πρόβλημα στη μεσαία γραμμή για τον ΑΟΤ καθώς δεν μπορούσε να κρατήσει εύκολα την μπάλα και οι παίκτες έχαναν εύκολα τις όποιες κόντρα επιθέσεις.
Στο 27΄ τα Τρίκαλα έφυγαν γρήγορα μπροστά με τον Πέλκα να ολιγωρεί πάρα πολύ στην περιοχή και να χάνεται σημαντική ευκαιρία.
Μεγάλη επέμβαση του Γιακουμή στο 40΄ βγάζοντας την μπάλα κόρνερ όταν ο Πλατέλλας απέφυγε τον Πιαστόπουλο έκανε το σουτ και ο Γιακουμής έκανε την σωτήρια επέμβαση. Καλή στιγμή επίσης για τους γηπεδούχους στο 44΄ με κεφαλιά του Μάναλη και την μπάλα να περνά πάνω από την εστία των Τρικάλων. 66-34 η κατοχή μπάλας για τους γηπεδούχους στο πρώτο μέρος.

Μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη τα Τρίκαλα και κατάφεραν στο 54΄ να ανοίξουν το σκορ.
Το 0-1. Ο Σταματής πάσαρε στην αριστερή πλευρά έξω από την περιοχή στον Σκόνδρα και ο μέσος του ΑΟΤ έκανε μια προσποίηση και με καταπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Αναγνωστόπουλου, σημειώνοντας ένα καταπληκτικό γκολ.
Και λίγο αργότερα στο 56΄ πάλι ο Σκόνδρας είχε σουτ λίγο άουτ σε μια μεγάλη ευκαιρία να κάνει δεύτερο γκολ.
Στο 58΄ πολύ μεγάλη επέμβαση ο Γιακουμής στην δεξιά γωνία σε καρφωτή κεφαλιά του Κάστρο κράτησε ανέπαφη την εστία του ΑΟΤ. Ο Ιωνικός πίσεσε πολύ στο τελευταίο 20λεπτο.Μια καλή στιγμή είχε ο ΑΟΤ στο 69΄ με κεφαλιά του Σταματή αλλά ο Αναγνωστόπουλος μπλόκαρε. Πρόβλημα να κρατήσει μπάλα είχε ο ΑΟΤ που είχε αρκετή πίεση από τους παίκτες του Ιωνικού στα τελευταία λεπτά του αγώνα.
Η ομάδα από το 77΄στερήθηκε των υπηρεσιών του Γιακουμή που τραυματίστηκε και την θέση του πήρε ο νεαρός Γκάρας με αποτέλεσμα το ματς για τον ΑΟΤ να δυσκολεύει ακόμη περισσότερο καθώς οι γηπεδούχοι τα έπαιξαν όλα για όλα.
Στο 84΄ ο Γκάρας έβγαλε προ του Κάστρο και οι αμυντικοί έδιωξαν.

Το 1-1. Στο 90΄ο διαιτητής έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αλμπάνη στον Πλατέλα . Ο Κάστρο ευστόχησε στο 91΄ για τους γηπεδούχους. Στο 93΄ ο Κουιρουκίδης προ του Γκάρα μεγάλη ευκαιρία.
Στο 94΄ ο Ριζογιάννης στην αντεπίθεση έξω από τη περιοχή το σουτ η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Ιωνικού , πλησίασαν στο γκολ τα Τρίκαλα.