17.3 C
Trikala
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Αποτελέσματα Γ.Σ.Τρικάλων στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου

Το  περασμένο Σαββατοκύριακο 26 και 27 Φεβρουαρίου 2022 έγινε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (ΣΕΦ) το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου.

Οι αθλητές του υπεραιωνόβιου Γ.Σ.Τρικάλων (συμπληρώνει 126 χρόνια)  πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση.

Κατά τη διάρκεια του διημέρου στο ΣΕΦ αρκετές φορές ο δημοσιογράφος της δημόσιας τηλεόρασης σχολίασε θετικότατα την εμφάνιση των   αθλητών του Γ.Σ.Τρικάλων.

Αναλυτικά η εμφάνιση των αθλητών και αθλητριών ανά αγώνισμα έχει ως εξής:

Ο ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΛΑΓΟΣ. Ο πρωταθλητής του Γ.Σ.Τρικάλων κέρδισε τη 3η θέση στο δρόμο των 800μ σε μια από τις πιο αργές κούρσες που έγιναν σε πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου, με 1΄55΄΄7. Και όλοι γνωρίζουν ότι στις αργές κούρσες στους δρόμους ημιαντοχής φαβορί δεν υπάρχουν. Έτσι σημειώθηκε το εξής παράδοξο που σπάνια συμβαίνει. Ο νικητής της πρώτης τελικής σειράς (μετείχαν αθλητές που σημείωσαν χειρότερους χρόνους στον πρωινό τελικό) να είναι ο τελικός νικητής και της δεύτερης σειράς  που μετείχαν οι πιο γρήγοροι αθλητές.  Να σημειωθεί ότι ο Λαγός το πρωί στον προκριματικό αγώνα κέρδισε με άνεση την 1η θέση με επίδοση 1΄58΄΄13.

Ο 22χρονος ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΜΕΡΜΗΓΚΑΣ πήρε την 5η θέση στη γενική κατάταξη του αγωνίσματος των 400μ με 50΄΄27 που είναι νέο ατομικό ρεκόρ. Ο Μέρμηγκας  κέρδισε την 1η θέση στον πρωινό προκριματικό με 50΄΄53 που ήταν και πάλι νέο ατομικό ρεκόρ παίρνοντας την 2η θέση  στον μικρό τελικό με 50΄΄27 πίσω από τον πρώην αθλητή του Γ.Σ.Τρικάλων και νυν του Ολυμπιακού, Κωνσταντίνο Νάκο.

Ο 20χρονος ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΘΑΓΓΟΠΟΥΛΟΣ  πήρε μέρος στη 1η σειρά του δρόμου των 60μ με εμπόδια παίρνοντας τη 2η θέση με 8΄΄80 και την 6η στη γενική κατάταξη. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Θαγγόπουλος ειδικεύεται στα χαμηλά εμπόδια (400μ εμπόδια) και αυτή ήταν μια κούρσα ‘γνωριμίας’ με τα ψηλά εμπόδια.

Η  21χρονη ΑΤΡΕΜΙΣ ΜΟΚΚΑ έπειτα από πολύ καλή εμφάνιση πήρε την 6η θέση στο δρόμο των 1500μ με επίδοση 4΄49΄΄88. Η Άρτεμις τον τελευταίο καιρό ήταν σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση και θα μπορούσε να τρέξει ακόμη πιο γρήγορα. Όπως δήλωσε και η ίδια όλα έγιναν από μια κακή εκτίμηση των αναμφισβήτητων δυνατοτήτων της.

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΟΠΑ έτρεξε στην πιο αργή κούρσα των πρωινών προκριματικών στο δρόμο των 800μ και ο χρόνος των 2΄΄03΄΄28 δεν του έδωσε τη δυνατότητα να τρέξει στον απογευματινό τελικό. Προκρίνονταν οι 10 πρώτοι και αυτός ήταν 13ος.