Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Αποτελέσματα του Γ. Σ. Τρικάλων στο Πανελλήνιο Πρωτ. Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος

Η Δήμητρα Ντάσκα  1η στο δρόμο των 4000μ Κ20

4η στη Γενική Βαθμολογία η ομάδα των κοριτσιών στα 2000μ Κ16

Την περασμένη Κυριακή 25-2-2024 στο αθλητικό κέντρο της Πηγής Τρικάλων (Σκαμνιές) έγινε το 100ο  Πρωτάθλημα Ανδρών και το 75ο Πρωτάθλημα Γυναικών Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος με τη συμμετοχή περίπου 700 αθλητών και αθλητριών που προκρίθηκαν από τα περιφερειακά πρωταθλήματα ανά την Ελλάδα. Ήταν η μεγαλύτερη συμμετοχή των τελευταίων ετών.

Οι αθλητές αγωνίστηκαν στη νέα διαδρομή του  ανωμάλου δρόμου όπως αυτή διαμορφώθηκε με την τοποθέτηση ξύλινων εμποδίων, με ανηφόρες και κατηφόρες και με μια αμμοπαγίδα  σε διάφορα σημεία της διαδρομής εκτός εκείνων που υπήρχαν. Και όλα αυτά έγιναν  σύμφωνα με τους κανονισμούς της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Στίβου αλλά και για έναν επιπρόσθετο λόγο να αποκτήσει η διαδρομή μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας, προκειμένου αυτή  να φιλοξενήσει στο μέλλον Βαλκανικά, Πανευρωπαϊκά και Παγκόσμια πρωταθλήματα δρόμου σε ανώμαλο έδαφος. Αυτή η πίστα, σύμφωνα και με τη γνώμη των ειδικών, είναι από τις καλύτερες πίστες στον κόσμο αφού, εκτός των άλλων, οι προσπάθειες των αθλητών είναι ορατές σε όλα τα σημεία της διαδρομής, κάτι που συμβαίνει σπάνια.

Για ακόμη μία φορά οι ιδιότυποι αυτοί αγώνες (αγώνες εκτός σταδίου) στέφθηκαν με απόλυτη επιτυχία τόσο αγωνιστικά όσο και οργανωτικά. Από οργανωτικής πλευράς όλα λειτούργησαν στην εντέλεια και οι φιλοξενούμενοι αθλητές και οι συνοδοί έφυγαν για ακόμη μία φορά με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Σε όλες τις κατηγορίες υπήρξε εντονότατος συναγωνισμός με τους αθλητές του Γ.Σ.Τρικάλων να κάνουν εξαιρετική εμφάνιση  για ακόμη μία φορά συνεχίζοντας τη λαμπρή παράδοση της  Σχολής Δρόμων του Συλλόγου.

Από τους αθλητές-τριες του Γ.Σ.Τρικάλων εντυπωσίασε για ακόμη μία φορά η 19χρονη ΔΗΜΗΤΡΑ ΝΤΑΣΚΑ, η οποία κέρδισε με άνεση την κούρσα των 4000μ Κ20 με χρόνο 13΄ 35΄΄. Η Δήμητρα έδειξε ότι βρίσκεται στο σωστό δρόμο για την υλοποίηση των αγωνιστικών στόχων του καλοκαιριού.

Στο δρόμο των 8000μ Κ23 εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο ΝΙΚΟΣ ΚΛΟΥΒΑΤΟΣ, ο οποίος αν και μετείχε για πρώτη φορά σε πανελλήνιο πρωτάθλημα  δρόμου σε ανώμαλο έδαφος στην απόσταση αυτή πήρε την 12η θέση με τον πολύ καλό χρόνο των 25΄ 56΄΄ 67. Ο Νίκος είναι 20 χρονών και στην κατηγορία αυτή θα πάρει μέρος και στα επόμενα δύο χρόνια με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε η 15χρονη  ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΜΠΑΛΑΦΑ, η οποία πήρε την 15η θέση στο δρόμο των 2000μ Κ20. Στο ίδιο αγώνισμα μετά από ωραία εμφάνιση οι 15χρονες αθλήτριες του Συλλόγου ΔΗΜΗΤΡΑ ΣΙΑΚΑΒΑΡΑ και ΣΟΦΙΑ ΧΑΣΙΩΤΗ πήραν την 32η και 34η θέση αντίστοιχα δείχνοντας ότι το μέλλον τις ανήκει. Στο αγώνισμα αυτό πήραν μέρος 128 αθλήτριες  και η ομάδα του Γ.Σ. Τρικάλων πήρε την 4η θέση στη γενική βαθμολογία.

Στο δρόμο των 6000μ Κ20, ο ΚΩΣΤΑΣ ΣΙΑΚΑΒΑΡΑΣ, αν και δρομέας των 800μ, πήρε την 22η θέση με τον πολύ καλό χρόνο των 20΄54΄΄27.

Στην κούρσα των 3000μ Κ16, ο 15χρονος ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΜΠΡΟΣ, αν και άπειρος (προπονείται στις αποστάσεις αυτές από τον Οκτώβριο) έκανε πολύ καλή εμφάνιση παίρνοντας την 54η θέση με χρόνο 10΄28΄΄50, δείχνοντας και αυτός ότι το μέλλον του ανήκει. Στον αγώνα αυτό πήραν μέρος 100 αθλητές.

Η πάντα μαχητική ΑΡΤΕΜΙΣ ΜΟΚΚΑ πήρε την 23η θέση στο δρόμο  των 8000μ Γυναικών με την πολύ καλή επίδοση των 32΄07΄΄58.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε στο δρόμο των 10000μ Ανδρών, ο ΑΛΕΚΟΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ με χρόνο 35΄28΄΄13. Πήρε μέρος για πρώτη φορά σε αγώνα πανελληνίου πρωταθλήματος.

Το Δ.Σ. του Γ. Σ. Τρικάλων συγχαίρει τους προπονητές του Βίβιαν Γρατσάνη, Τασούλα Μυλωνά, Γωγώ Μυλωνά, Σταυρούλα Ρουσάκη, Βασίλη Βουτσελά, Λουκά Κοντονάσιο και Δημήτρη Σούλα για την εξαιρετική εμφάνιση των αθλητών του Συλλόγου.

Αναλυτικά η παρουσία των αθλητών του Γ.Σ.Τρικάλων  στους αγώνες ανά κατηγορία είναι η ακόλουθη: