20.8 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

ΔΕΙΤΕ – Πως η Κ16 του Α.Ο. Τρίκαλα πήρε το πρωτάθλημα κόντρα στα Αμπελάκια/Άγιαξ (3 βίντεο-170 φωτό μέρος 2ο)

Το trikalaola.gr κατέγραψε χθες τον τελικό με πολλών λεπτών βίντεο και πολλές φωτογραφίες.

Δείτε τώρα τα 3 βίντεο του αγώνα, ένα με τα γκολ και διάφορες φάσεις, ένα με τη διαδικασία των πέναλτι και ένα με όλες τις απονομές και τους πανηγυρισμούς.

Για να δείτε το 1ο μέρος του άλμπουμ με 86 φωτογραφίες από τις απονομές και τους πανηγυρισμούς ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ.

Αναλυτικά

Στο γήπεδο της Φήκης παρουσία πολλών φιλάθλων διεξήχθη ο τελικός αγώνας του πρωταθλήματος της κατηγορίας Κ16 ΕΠΣ Τρικάλων.

Φιναλίστ οι ομάδες των Ακαδημιών του Ερασιτέχνη ΑΟ Τρίκαλα και των Αμπελακίων/Άγιαξ.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα τελείωσε ισόπαλη 1-1 και ο τελικός κρίθηκε στα πέναλτι. Επικράτησε η ομάδα του ΑΟ Τρίκαλα με σκορ 3-1 και στέφθηκε πρωταθλήτρια για την σεζόν 2021-2022 στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα.

Πρωταγωνιστής στην διαδικασία των πέναλτι ο τερμνατοφύλακας Ζιάκας ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι, ένα πήγε άουτ από πλευράς Αμπελακίων, ενώ ένα πέναλτι έχασε και η ομάδα του ΑΟΤ.

Σημαντική επιτυχία για αυτά τα παιδιά αλλά και για την Ακαδημία του ΑΟΤ η οποία ανεβαίνει επίπεδα.

Σπουδαία η συμβολή των προπονητών του τμήματος Κ16 Νίκου Βαλομάνδρα και Αχιλλέα Σαρακατσάνου οι οποίοι έβαλαν το δικό τους λιθαράκι όλη την σεζόν και μαζί με τα παιδιά του τμήματος έφτασαν μέχρι το τέλος κατακτώντας το πρωτάθλημα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το ξεκίνημα ανήκε στα Αμπελάκια/Άγιαξ που μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν μόλις στο 7΄ να ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Πανάγου, με τους παίκτες του ΑΟΤ να μπαίνουν μουδιασμένα στο ματς.

Μετά το 20λεπτο, οι του ΑΟΤ ισορρόπησαν, επιτέθηκαν και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, έχασαν τρεις σημαντικές ευκαιρίες για την ισοφάριση.

Στην επανάληψη οι παίκτες του ΑΟΤ πίεσαν πολύ, πήραν την πρωτοβουλία στο γήπεδο και πλησίασαν αρκετές φορές στην αντίπαλη περιοχή.

Τα Αμπελάκια/Άγιαξ θα μπορούσαν όμως να πετύχουν δεύτερο τέρμα σε μια αντεπίθεση,αλλά ο τερματοφύλακας Ζιάκας έκανε την απόκρουση του αγώνα σε πολύ δύσκολο σουτ.

Τελικά η ομάδα του ΑΟ Τρίκαλα, ισοφάρισε στο 72΄ με ένα εκπληκτικό σουτ-γκολ έξω από την περιοχή του Τζιώρα ο οποίος έστειλε πρώτα την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και κατόπιν αυτή πήγε στα δίχτυα.

Η κανονική διάρκεια έληξε ισόπαλη και ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι όπου εκεί όπως είπαμε ο τερματοφύλακας Ζιάκας ήταν ο πρωταγωνιστής πέφτοντας σωστά και αποκρούοντας δύο χτυπήματα.